Jesteś tutaj: HomeInowrocławNIK ocenił oznakowanie inowrocławskich dróg powiatowych

NIK ocenił oznakowanie inowrocławskich dróg powiatowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 21 kwiecień 2014 17:20

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę jakości oznakowania dróg publicznych. Wykryto wiele przypadków złego oznakowania dróg, uszkodzonych lub mało widocznych znaków drogowych. Nieprawidłowości w tym zakresie wykryto także w inowrocławskim starostwie.

- W wielu miejscach nadmiar znaków utrudniał ich percepcje, w innych brakowało wymaganych znaków organizacją ruchu, a 70% robót drogowych była niewłaściwie oznakowana – wyjaśnia Paweł Biedziak rzecznik prasowy NIK.

 

Do raportu załączono zdjęcia, które przedstawiały przykłady źle ustawionych znaków. Dwa z nich przedstawiają ulicę Kusocińskiego w Inowrocławiu, gdzie z jednej strony NIK zauważył nadmiar znaków, z kolei inne były słabo widoczne z powodu zasłaniających ich gałęzi drzew.

 

Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że na wielu drogach nie zostały opracowane projekty organizacji ruchu, w oparciu o które ustawiane powinny być znaki. To jest zdaniem kontrolerów główny grzech inowrocławskiego starostwa.

 

Spośród 12 dróg wybranych do szczegółowego badania z terenu powiatu inowrocławskiego zatwierdzony projekt organizacji ruchu dla wszystkich znaków na drodze obowiązywał na jednej ulicy, natomiast dla dwóch ulic takich organizacji nie było w ogóle. Dla pozostałych dróg projekty stałej organizacji ruchu nie obejmowały całej długości drogi bądź wszystkich elementów organizacji, np. sygnalizacji świetlnej – czytamy w raporcie NIK.

 

Ponadto w ustaleniach kontrolnych czytamy - Kontrola przeprowadzona przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wykazała, iż brak było zatwierdzonej organizacji ruchu na drodze gminnej Słabęcin – Sukowy, na której w ciągu okresu objętego kontrolą doszło do wypadku śmiertelnego i 9 kolizji. Jest to droga o nawierzchni bitumicznej o szerokości 3,5 m, ze słabo utwardzonym poboczem, ostrym niewidocznym łukiem poziomym i sąsiadującymi z nią siedliskami, w tym gospodarstwami rolnymi. Mając na uwadze geometrię drogi, dopuszczona na niej maksymalna prędkość 90 km/h– w ocenie Kontrolerów – może stanowić przesłankę do powstania wypadku, szczególnie podczas wymijania lub omijania pojazdów, czy pokonywania mało widocznego zakrętu.

 

Ostatecznie Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu uzyskało opinię pozytywną ze stwierdzonymi uchybieniami. Identyczną ocenę uzyskał odpowiadający za drogi wojewódzkie kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski.

 

NIK podsumowując kontrolę postuluje o wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku przyjmowania organizacji ruchu dla wszystkich dróg oraz wprowadzenie możliwości karanie przez wojewodę samorządów, które niewłaściwie znakują drogi, którymi zarządzają.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

  • Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

    Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

Wiadomości z regionu

Śledź nas