Jesteś tutaj: HomeInowrocławNIK ocenił oznakowanie inowrocławskich dróg powiatowych

NIK ocenił oznakowanie inowrocławskich dróg powiatowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 21 kwiecień 2014 17:20

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę jakości oznakowania dróg publicznych. Wykryto wiele przypadków złego oznakowania dróg, uszkodzonych lub mało widocznych znaków drogowych. Nieprawidłowości w tym zakresie wykryto także w inowrocławskim starostwie.

- W wielu miejscach nadmiar znaków utrudniał ich percepcje, w innych brakowało wymaganych znaków organizacją ruchu, a 70% robót drogowych była niewłaściwie oznakowana – wyjaśnia Paweł Biedziak rzecznik prasowy NIK.

 

Do raportu załączono zdjęcia, które przedstawiały przykłady źle ustawionych znaków. Dwa z nich przedstawiają ulicę Kusocińskiego w Inowrocławiu, gdzie z jednej strony NIK zauważył nadmiar znaków, z kolei inne były słabo widoczne z powodu zasłaniających ich gałęzi drzew.

 

Najwyższa Izba Kontroli zauważa, że na wielu drogach nie zostały opracowane projekty organizacji ruchu, w oparciu o które ustawiane powinny być znaki. To jest zdaniem kontrolerów główny grzech inowrocławskiego starostwa.

 

Spośród 12 dróg wybranych do szczegółowego badania z terenu powiatu inowrocławskiego zatwierdzony projekt organizacji ruchu dla wszystkich znaków na drodze obowiązywał na jednej ulicy, natomiast dla dwóch ulic takich organizacji nie było w ogóle. Dla pozostałych dróg projekty stałej organizacji ruchu nie obejmowały całej długości drogi bądź wszystkich elementów organizacji, np. sygnalizacji świetlnej – czytamy w raporcie NIK.

 

Ponadto w ustaleniach kontrolnych czytamy - Kontrola przeprowadzona przez pracowników Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wykazała, iż brak było zatwierdzonej organizacji ruchu na drodze gminnej Słabęcin – Sukowy, na której w ciągu okresu objętego kontrolą doszło do wypadku śmiertelnego i 9 kolizji. Jest to droga o nawierzchni bitumicznej o szerokości 3,5 m, ze słabo utwardzonym poboczem, ostrym niewidocznym łukiem poziomym i sąsiadującymi z nią siedliskami, w tym gospodarstwami rolnymi. Mając na uwadze geometrię drogi, dopuszczona na niej maksymalna prędkość 90 km/h– w ocenie Kontrolerów – może stanowić przesłankę do powstania wypadku, szczególnie podczas wymijania lub omijania pojazdów, czy pokonywania mało widocznego zakrętu.

 

Ostatecznie Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu uzyskało opinię pozytywną ze stwierdzonymi uchybieniami. Identyczną ocenę uzyskał odpowiadający za drogi wojewódzkie kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski.

 

NIK podsumowując kontrolę postuluje o wprowadzenie obligatoryjnego obowiązku przyjmowania organizacji ruchu dla wszystkich dróg oraz wprowadzenie możliwości karanie przez wojewodę samorządów, które niewłaściwie znakują drogi, którymi zarządzają.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS
  • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

    Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

    Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas