Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuCarl Christian Ferdynand von Wissman

Carl Christian Ferdynand von Wissman

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia niedziela, 25 listopad 2012 11:42

Prezydent Bydgoszczy w okresie zaboru pruskiego oraz twórca Towarzystwa Upiększania Miasta, do którego tradycji nawiązuje dzisiaj TMMB.

Przed tygodniem pisaliśmy o pomniku świętego Jana Nepomucena, najstarszym bydgoskim pomniku, który do dzisiaj mieści się przed bydgoską katedrą.

 

Według zapisów około sto lat później w parku generała Henryka Dąbrowskiego (1844 rok) stanęło popiersie Carla Christiana Ferdynanda von Wissmana. Urodził się 7 września 1787 roku w Szczecinie, pełnił między innymi funkcje dyrektora Wyższej Izby Obrachunkowej w Poczdamie. 31 października 1831 nominowano go na funkcję prezydenta Bydgoszczy, którą pełnił od roku 1832 do śmierci w 12 listopada 1841 roku, z powodu długotrwałej choroby. Magistrat przyznał mu tytuł honorowego obywatela miasta, w dowód uznania za zasługi dla rozwoju miasta. Władze pruskie odznaczyły go także Orderem Czerwonego Orła III klasy oraz pośmiertnie Orderem Czerwonego Orła ze Wstęgą III klasy.

 

W 1844 roku w Parku Dąbrowskiego stanął jego pomnik, który został zniszczony w 1928 roku.

Carl Christian Ferdynand von Wissman na początku swojej prezydentury powołał Towarzystwo Upiększani Miasta, które zajmowało się społecznie poprawianiem estetyki miasta. Była to pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Obecnie tradycje tego stowarzyszenia kontynuuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy