Jesteś tutaj: HomeMagazynKiedyś w święta ucztowano a za kołnierz nie wylewano

Kiedyś w święta ucztowano a za kołnierz nie wylewano

Napisane przez  Ł.R. / Gazeta Bydgoska Opublikowano w Magazyn sobota, 19 kwiecień 2014 17:49

Nie brakło jedzenia ani gorzałki – tak wyglądały kiedyś w polskiej tradycji z przed I wojny światowej święta wielkanocne. Odwiedzano się nawzajem, dużo jedzono, lało się też wiele alkoholu. Tak świętowano zmartwychwstanie Chrystusa. Później ta tradycja zaczęła już zanikać, zapewne z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej w okresie II Rzeczypospolitej.

O tym jak potrafiono się bawić, nie oszczędzając jadła i gorzały pisał w ,,Preliminariach peregrynacji do Ziemi Świętej księcia Radziwiłła” znakomity polski poeta Juliusz Słowacki. Publikacjach poświęcona dawnym zwyczajom ukazała się także w świątecznym wydaniu z 16 kwietnia 1933 roku w Gazecie Bydgoskiej. Autor wspomina, że co prawda cały czas święta są oblewane symbolicznym kieliszkiem lub dwoma – O większej ilości w dzisiejszych trudnych czasach trudno marzyć – czytamy w tej gazecie.

 

Gazeta przytacza dzieło Marii Dynowskiej, która wspomina dawne czasy i święta u wojewody Sapiehy – Cztery dziki przeogromne; a każdy dzik miał w sobie kunsztowne przyrządzone potrawy wieprzowe, jak szynki i kiełbasy, całe prosiaki. Dwanaście jeleni – czyli miesięcy, a w każdym pełno potraw z dziczyzny.

 

A trunków: Cztery olbrzymie naczynia z winem z czasów Stefana Batorego; dwanaście srebrnych konewek z winem po królu Zygmuncie. Było co zjeść i czym popić.

 

Gazeta Bydgoska pisze także o tym jak kiedyś wyglądał słynny dyngus. Dziewczyny były zaciągane pod studnie, a niekiedy nawet nużone w stawie. Ta tradycja miała być jednak bardzo lubiana przez dziewczęta wiejskie, o czym świadczyć ma piosenka (pisownia oryginalna):

 

Żałowałeś kapki wody.

Precz odemnie od urody,

Nie potańczę na dożynku

Z tobą, niemrawo Jasinku!

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • ,,Jest prawdą, że Wielki Post to okres pokuty”

    Dzisiaj przypada w Kościele katolickim Środa Popielcowa, będąca początkiem Wielkiego Postu, okresu dla katolików szczególnego, ale także dla prawosławnych, którzy Wielki Post rozpoczną kilka dni później. Ciekawie o istocie Wielkiego Postu mówił kazaniu z 17 lutego 1991 roku założyciel Bractwa św. Piusa X, francuski abp. Marcel Lefebvre. Przytaczamy fragmenty kazania.

  • Pomiędzy Inowrocławiem a Bydgoszczą ruch kolejowy będzie odbywał się po czterech torach

     

    We wtorek w Bydgoszczy podpisano umowę pomiędzy PKP PLK oraz firma Voessing Polska na opracowanie dokumentacji technicznej dla modernizacji linii kolejowej nr 131 do prędkości 200 km/h. Prace budowlane w opinii prezesa PKP PLK Ireneusza Merchela zakończone powinny być na przełomie 2025 i 2026 roku, obejmą też inne ważne odcinki kolejowe.

    Etykiety: PKP kolej linia nr 131

Wiadomości z regionu