Jesteś tutaj: HomePolecaneWypadek komunikacyjny – jak postępować, by uzyskać wysokie odszkodowanie?

Wypadek komunikacyjny – jak postępować, by uzyskać wysokie odszkodowanie?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 26 wrzesień 2016 17:30

Pośpiech, chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Każdego dnia na drogach dochodzi do wielu feralnych zdarzeń drogowych. Stres towarzyszący tak często traumatycznym wypadkom odbiera uczestnikom możliwość racjonalnego myślenia. W niniejszym artykule opiszemy jak postępować bezpośrednio po wypadku komunikacyjnym. Warto podkreślić, że czynności wykonane po zdarzeniu drogowym znacząco wpływają na wysokość uzyskiwanych roszczeń odszkodowawczych.

Co należy zrobić bezpośrednio po wypadku komunikacyjnym?

Wypadek komunikacyjny to zdarzenie niezwykle stresujące. Negatywne emocje towarzyszące na miejscu kolizji potrafią sprawić, że nawet najbardziej doświadczony kierowca nie wie jak się zachować bezpośrednio po wypadku. Dla usystematyzowania wiedzy prezentujemy w dwóch krokach schemat działania na miejscu wypadku:

  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia – uczestnicy wypadku mają obowiązek prawidłowego zabezpieczenia miejsca wypadku. Do tych czynności należy zaliczyć włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Nie należy przestawiać samodzielnie pojazdów, gdyż może to utrudnić policji ustalenie przebiegu wypadku, a tym samym sprawcy zdarzenia. Jeśli nikt nie doznał obrażeń ciała możemy samodzielnie usunąć pojazdy z drogi i spisać oświadczenie sprawcy wypadku. Jeśli okoliczności zdarzenia są niejasne służby mundurowe mogą rozwiązać zaistniały spór.

  • udzielenie pomocy poszkodowanym – kiedy uczestnik wypadku doznaje obrażeń ciała należy mu niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy i w razie potrzeby zawiadomić pogotowie ratunkowe. Jeśli w wypadku ktoś ucierpiał musimy wezwać również policję. Służby mundurowe ustalą kto jest sprawcą zdarzenia i przygotują odpowiednią notatkę policyjną, która jest niezbędna do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

 

Oświadczenie sprawcy wypadku – co powinno zawierać?

Uczestnicy wypadku nie muszą wzywać na miejsce zdarzenia policji, jeśli okoliczności wypadku są jasne. W takiej sytuacji wystarczy, że spiszą stosowne oświadczenie sprawcy wypadku. Dokument ten jest wystarczający, by dochodzić odszkodowania z polisy OC. Dobrze sformułowane oświadczenie sprawcy musi zawierać:

  • datę i miejsce wypadku

  • dokładny opis okoliczności zdarzenia

  • opis uszkodzeń

  • dane osobowe uczestników wypadku

  • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu (numer rejestracyjny, markę, model, numer polisy OC, nazwę zakładu ubezpieczeń)

  • dane świadków wypadku

  • oświadczenie, że sprawca przyznaje się do spowodowania wypadku

  • podpisy uczestników zdarzenia

 

Nie zwlekaj z wizytą na oddziale ratunkowym

Każdy uczestnik wypadku powinien bezwzględnie skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem na najbliższym oddziale ratunkowym. Bardzo często na skutek szoku nie odczuwamy dolegliwości bólowych, które z czasem mogą zacząć nam doskwierać. Dlatego każdy poszkodowany powinien zgłosić się do lekarza, który oceni, czy zdarzenia drogowe nie odbiło piętna na ich zdrowiu. Pamiętajmy, że rzetelnie gromadzona dokumentacja medyczna ma ogromny wpływ na wysokość uzyskiwanych roszczeń odszkodowawczych. Tylko na podstawie zaświadczeń lekarskich i wyników badań możemy uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj