Jesteś tutaj: HomeRegionMinister rolnictwa o dopłatach do bydła i tuczników

Minister rolnictwa o dopłatach do bydła i tuczników

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 08 kwiecień 2019 21:06

Od soboty dużo uwagi w debacie publicznej poświęca się zapowiedziom dopłacania hodowcom bydła i świń, o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji. Podczas dzisiejszej wizyty w Bydgoszczy pytany był o to minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który mówił o prowadzonych w tym kierunkach rozmowach z Unią Europejską. Dopłaty miały pochodzić z funduszy europejskich.

- Wskazał, że jeżeli analogiczne działania mogą być realizowane w innych krajach Europy, należy również je wdrażać w Polsce. Co było zresztą w pakiecie informacji o negocjowaniu lepszych warunków w ramach wspólnej polityki rolnej – mówił minister Ardanowski - Będziemy twardo walczyli o zwiększenie środków na polskie rolnictwo.

 

Następnie minister rolnictwa wskazał, że takie dopłaty obowiązują w niektórych krajach Unii Europejskiej, chociażby bezpośrednio za naszą zachodnią granicą - Wsparcie dla trzody i dla bydła ma miejsce w niektórych krajach, nie jest powszechnym wsparciem, ale jest dopuszczalne. Jest wsparciem które może być realizowane bezpośrednio, ale poprzez dopłatę do warunków utrzymania. Czyli do dobrostanu zwierząt. W Niemczech, bo przecież zrobiliśmy analizę i tego typu wypowiedzi związane są z wcześniejszą analizą, można dopłacać do świń utrzymywanych na ściółce, czyli są w lepszych warunkach środowiskowych utrzymywanych. W niektórych krajach wprowadzono dopłaty do bydła, które jest na wolnym wypasie, czyli w zdrowszych warunkach.

 

Zdaniem Ardanowskiego jest szansa na wprowadzenie tych dopłat jeszcze w tym roku. Dużo zależeć będzie od ustaleń planowanego na czerwiec szczytu.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021