Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczDobrcz wciąż nie ma budżetu na 2021 rok – poważny konflikt wśród samorządowców

Dobrcz wciąż nie ma budżetu na 2021 rok – poważny konflikt wśród samorządowców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 01 luty 2021 06:55

W środę 27 stycznia, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Gminy w Dobrczu podjęto drugą próbę uchwalenia budżetu gminy na 2021 rok. Próba zakończyła się fiaskiem, bowiem nie udało się wypracować większości dla dokumentu budżetowego. Z powodu pandemii COVID-19, samorządy mają w tym roku wyjątkowo czas do końca marca na uchwalenie budżetu, ale jak wyjaśniał wójt Andrzej Berdych, brak uchwalonego budżetu komplikuje proces inwestycyjny.

 

Spory w samorządach są rzeczą dość powszechną, zazwyczaj mają jednak oś polityczną, w przypadku gminy Dobrcz bardziej wynikają z tego, że gmina jest dość rozległa i składa się z wielu miejscowości, które rywalizują ze sobą o inwestycje.

 

Większość samorządów w naszym regionie budżety uchwaliła jeszcze w grudniu, również w Dobrczu sesja budżetowa odbyła się 29 grudnia, ale nie udało się uchwalić budżetu. Przez kolejny miesiąc prowadzono dialog i próbowano szukać kompromisu, jak pokazała jednak sesja z ubiegłej środy, wciąż do niego daleko.

 

- Projekt budżet został państwu przedstawiony do 15 listopada zgodnie z przepisami, do 20 listopada nie otrzymałem żadnego stanowiska od komisji budżetowej, co by w tym budżecie zmienić – wskazywał na brak współpracy części radnych wójt Andrzej Berdych. Następnie wójt przyznał, że co prawda można w tym roku budżet uchwalić dopiero 31 marca, ale utrudni to normalny proces inwestycyjny - Trudno wójtowi zaciągać zobowiązania, ogłaszać przetargi, nie mając pewności, że te pieniądze w budżecie się zmienią. Byłoby to niepoważne w stosunku do oferentów.

 

Jako pierwszy swoje uwagi wyraził radny Jan Nieznalski ze Strzelec Górnych, który upominał się zapisania środków na budowę ścięzki pieszo-rowerowej przy drodze wojewódzkiej - Do póki nie będzie zabezpieczonych środków na ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze wojewódzkiej 244, moje zgody nie będzie.

 

Na jego wystąpienie zareagował radny Michał Siwak - Zamiast porozumienia i zamiast dyskusji mamy szantaż!


Kwestii spornych między radnymi było znacznie więcej, stąd też póki co gmina budżetu na rok 2021 nie ma.

 

Warto wskazać, że Rada Gminy w Dobrczu należy do jednej z niewielu, która spotyka się na sesjach stacjonarnie. W większości samorządy obradują zdalnie. Tryb stacjonarny co prawda powoduje większe ryzyka epidemiczne, to jednak możliwość bezpośredniego kontaktu powinna ułatwiać szukanie kompromisów.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

    Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN. Powodem wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach jest globalne ocieplenie klimatu wywołane przede wszystkim nadmierną emisją gazów cieplarnianych.

  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu