Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczJutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Jutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 12 listopad 2019 06:50

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że na październikowej sesji Rada Gminy w Dobrczu wprowadziła chaos w swoich dokumentach finansowych, czym może ściągnąć na siebie uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej i Wojewody. Jutro Rada Gminy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w trakcie którego być może uda się rozwiązać kryzys bez potrzeby ingerowania organów nadzoru nad funkcjonowaniem samorządów.

Na sesji w dniu 28 października Rada Gminy zaktualizowała wieloletnią perspektywę finansową, ale w kolejnym głosowaniu odrzuciła korektę budżetu na rok 2019. Dane dla bieżącego roku w wieloletniej perspektywie opierały się o te same założenia co przygotowana przez skarbnika korekta budżetowa, która została odrzucona. Co za tym idzie, wpf i obowiązujący budżet na 2019 rok są ze sobą rozbieżne, co jest niedopuszczalne w prowadzeniu finansów gminy.

 

Jutro w programie sesji znajdują się tylko dwie uchwały – korekta wpf i korekta budżetu. Jeżeli radni przyjmą oba dokumenty, to sytuacja patowa zostanie zażegnana. Jak wynikało z dyskusji na październikowej sesji, część radnych mogła nie być świadoma zapisów budżetu, być może ostatnie dwa tygodnie sprawiły, ze uzupełnili wiedzę i pozwoli to jutro przyjąć obie uchwały.

 

Kilka dni po sesji w Dobrczu, obradowała Rada Miejska w Koronowie, która przyjęła korektę budżetu na 2019 rok, ale już odrzuciła wpf, co wywołuje podobną sytuację w finansach gminnych jak w Dobrczu. Będziemy również śledzić dalsze losy budżetu w Koronowie, tam sytuacja może być jednak trudniejsza, bowiem wielu radnych dawało do zrozumienia, że świadomie głosuje przeciwko wpf, chcąc w ten sposób wymusić na burmistrzu ujęcie pewnych zadań inwestycyjnych.

 

Ciekawe dni dotyczące finansów samorządowych

Zgodnie z prawem do 15 listopada, czyli do piątku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą przedstawić projekty budżetów na 2020 rok. Obniżony od października podatek PIT sprawia, że spadną dochody samorządów z tego tytułu, co może skutkować ograniczeniem wydatków, a w przypadku mniejszych samorządów wywołać nawet pewne problemy ze skonstruowaniem efektywnego budżetu. Do końca tego tygodnia powinniśmy mieć kawę na ławie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu