Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkarb powinien pozostać w Bydgoszczy

Skarb powinien pozostać w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 styczeń 2018 13:45
Skarb powinien pozostać w Bydgoszczy Fot: UMB

Nowy Rok w Bydgoszczy rozpoczął się od niespodziewanego znaleziska – we wtorek archeolodzy odnaleźli w bydgoskiej Katedrze prawdziwy skarb – monety z XVII wieku oraz biżuterię. Obecnie znaleziskiem znajdują się eksperci, wkrótce może nas natomiast czekać batalia, kto ten skarb powinien zatrzymać.

 

Przy południowej ścianie prezbiterium, pod dawną posadzką świątyni, archeolodzy natknęli się na wyjątkowe znalezisko. 480 złotych monet i około 200 artefaktów pochodzących z XVII wieku. Cenne odkrycie zainteresowało nawet media ogólnopolskie. Trudno jest jednak wyjaśnić, skąd takie kosztowności znalazły się w tym miejscu. Może być to dość trudne, bowiem trzeba by się cofnąć kilka wieków wstecz.

 

Do naszej redakcji docierają głosy, iż trzeba zrobić wszystko, aby ten skarb nie został wywieziony z Bydgoszczy. Najlepiej, aby wzbogacił posiadanie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. O tym decydować będzie się jednak wkrótce. Mogą pojawić się zakusy, aby znalezisko, albo sporą jego część, przejęło jakieś muzeum np. w Warszawie. Kluczowa będzie tutaj decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ma swoją siedzibę w Toruniu.

 

Krótko do sprawy nawiązał również na Facebook-u prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Chcecie żeby został w Bydgoszczy? Moje zdanie jest oczywiste.

 

Artykuł 24 ustawy o rzeczach znalezionych wskazuje - W przypadku gdy rzecz znaleziona jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, wojewódzki konserwator zabytków, w drodze decyzji, oddaje ją na przechowanie właściwemu ze względu na rodzaj rzeczy znalezionej muzeum państwowemu albo samorządowemu, bibliotece, dla której organizatorem jest minister, kierownik urzędu centralnego albo jednostka samorządu terytorialnego, albo archiwum państwowemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.