Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkarb powinien pozostać w Bydgoszczy

Skarb powinien pozostać w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 styczeń 2018 13:45
Skarb powinien pozostać w Bydgoszczy Fot: UMB

Nowy Rok w Bydgoszczy rozpoczął się od niespodziewanego znaleziska – we wtorek archeolodzy odnaleźli w bydgoskiej Katedrze prawdziwy skarb – monety z XVII wieku oraz biżuterię. Obecnie znaleziskiem znajdują się eksperci, wkrótce może nas natomiast czekać batalia, kto ten skarb powinien zatrzymać.

 

Przy południowej ścianie prezbiterium, pod dawną posadzką świątyni, archeolodzy natknęli się na wyjątkowe znalezisko. 480 złotych monet i około 200 artefaktów pochodzących z XVII wieku. Cenne odkrycie zainteresowało nawet media ogólnopolskie. Trudno jest jednak wyjaśnić, skąd takie kosztowności znalazły się w tym miejscu. Może być to dość trudne, bowiem trzeba by się cofnąć kilka wieków wstecz.

 

Do naszej redakcji docierają głosy, iż trzeba zrobić wszystko, aby ten skarb nie został wywieziony z Bydgoszczy. Najlepiej, aby wzbogacił posiadanie Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. O tym decydować będzie się jednak wkrótce. Mogą pojawić się zakusy, aby znalezisko, albo sporą jego część, przejęło jakieś muzeum np. w Warszawie. Kluczowa będzie tutaj decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który ma swoją siedzibę w Toruniu.

 

Krótko do sprawy nawiązał również na Facebook-u prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Chcecie żeby został w Bydgoszczy? Moje zdanie jest oczywiste.

 

Artykuł 24 ustawy o rzeczach znalezionych wskazuje - W przypadku gdy rzecz znaleziona jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, wojewódzki konserwator zabytków, w drodze decyzji, oddaje ją na przechowanie właściwemu ze względu na rodzaj rzeczy znalezionej muzeum państwowemu albo samorządowemu, bibliotece, dla której organizatorem jest minister, kierownik urzędu centralnego albo jednostka samorządu terytorialnego, albo archiwum państwowemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Grom Więcbork - Zawisza

  Ostatni mecz Zawiszy Bydgoszcz o punkty w 2018 roku był bardzo emocjonujący. Gra toczyła się bowiem do ostatniego gwizdka sędziego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu, który dla naszych czytelników przygotowaliśmy.

 • Wielkie nerwy w Więcborku na zakończenie

  W ostatniej kolejce V ligi w tym roku Grom Więcbork podejmował Zawiszę Bydgoszcz. Gospodarze w tym sezonie plasują się w końcówce tabeli, ale w konfrontacji z rywalem chcieli się pokazać jak najlepiej, co sprawiło iż emocje temu spotkaniu towarzyszyły aż do ostatniego gwizdka sędziego.

Wiadomości sportowe

 • Całbecki marszałkiem. Wygrał z Dombrowiczem

  W poniedziałek odbyła się I sesja sejmiku kadencji 2018-2023, w czasie której dokonano wyboru Zarządu Województwa oraz prezydium Sejmiku Województwa. Praktycznie został zrealizowany scenariusz jaki ustalono przy podpisywaniu porozumienia koalicyjnego PO i PSL. Do różnicy zdań doszło natomiast wśród bydgoskich radnych.

 • W jakim kierunku pójdzie Unia Europejska?

  Powoli zbliżamy się do wyborów do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku). W Polsce będą one przede wszystkim sondażem na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi, pokazującymi realną siłę PiS i Koalicji Obywatelskiej. W skali UE gra toczy się jednak o coś zupełnie innego.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.