Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 12:35
Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele Fot: Bogusław Białas

W ostatnich godzinach odnotowano w Bydgoszczy znaczący spadek jakości powietrza. Na Facebook-u zawrzało: Pojawił się smog. Dużo o tym zjawisku może powiedzieć zdjęcie, które dzisiaj rano wykonał Bogusław Białas.

Na zdjęciu widzimy z góry ulicę Goszczyńskiego na Szwederowie oraz unoszące się nad nią związki chemiczne. To właśnie emisja pyłów PM10 i PM2,5 z pieców domowych jest główną przyczyną powstawania smogu w Bydgoszczy. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji patologicznych jak spalanie śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Występowanie smogu towarzyszy z reguły spadkowi temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Z jednej strony wówczas ruchliwość powietrza jest mniejsza, z drugiej zaś chcąc ogrzać mieszkania po prostu więcej emitujemy zanieczyszczeń z pieców.

 

 

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła świadomość problematyki jakości powietrza, stąd też temat stał się popularny medialnie, ale jak wyjaśniali na wrześniowej komisji Rady Miasta przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z roku na rok jakoś powietrza wzrasta. Kluczowa będzie jednak wymiana ogrzewania w mieszkaniach prywatnych na ekologiczne, a to w opinii pracowników ratusza odpowiedzialnych za środowisku, może potrwać nawet 20 lat. Będzie to jednak proces trwający, stąd też rok rocznie powinniśmy odczuwać poprawę jakości powietrza.

 

Mamy więcej czujników

Do tej pory monitoring jakości powietrza w Bydgoszczy odbywał się głównie w oparciu o dwa czujniki, które można monitorować on-line z WIOŚ. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Warszawskiej, drugi zaś przy Placu Poznańskim. Według tego drugiego stężenie pyłów PM10 o godzinie 10:00 wyniosło 216 uq na metr sześcienny. Patrząc na normy to dopuszczalne stężenie zostało przekroczone ponad czterokrotnie (50 uq na metr sześcienny), ale to jeszcze nie jest poziom alarmowy – powyżej 300 uq na metr sześcienny.

 

Od pewnego czasu dzięki międzynarodowemu projektowi CitiEnGov możemy monitorować jakość powietrza również na czujnikach, które zamontowane zostały na kilku bydgoskich szkołach: w Starym Fordonie (Szkoła Podstawowa nr 4 ), na Miedzyniu (Zespół Szkół nr 8), Błoniu (Zespół Szkół nr 12), Osowej Górze (Szkoła Podstawowa nr 64) i na Bartodziejach (Zespół Szkół Medycznych dr. E. Warmińskiego).

 

Mapa z godziny 12:30:

 

Pomiary on-line z tych czujników dostępne są: https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.11952&longitude=17.96612&id=1111

 

Według tych czujników około godziny 9:00 przekroczyliśmy nawet 400uq na metr sześcienny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polki powalczą na Kujawach o awans na Mistrzostwa Europy

  Stawka turnieju Elite Round będzie awans na kobiece Mistrzostwa Europy U19 w piłce nożnej, których gospodarzem będzie Szwajcaria. Reprezentantki Polski o miejsce w kontynentalnej elicie powalczą z Norweżkami, Islandkami i Greczynkami. Turniej odbędzie się na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wygraj koszulkę reprezentacji Polski

  Akademia Piłkarska  Reissa organizuje konkurs w związku ze zbliąjącymi się Mistrzostwami Świata. Do wygrania jest koszulka reprezentacja Polski, która może okazać się przydatnym gadżetem podczas kibicowania biało-czerwonym w trakcie tego turnieju. Konkurs dedykowany jest przede wszystkim młodzieży.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Zagrożenia epidemiologicznego nie ma, ale zjawisko uchylania się od szczepień może niepokoić

  W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby przypadków uchlania się rodziców od obowiązkowych szczepień ochronnych. Zdaniem służb sanitarnych w województwie kujawsko-pomorskiego obecnie zagrożenia epidemiologicznego nie ma, stąd też na razie nie grozi nam sytuacja jaka dotknęła chociażby Czechy. Nie oznacza to jednak, że takie zagrożenie w przyszłości nie może się pojawić.

 • Leśnicy jeszcze długo będą usuwać skutki ubiegłorocznych nawałnic

  Sierpniowe nawałnice sprawiły, że na pewien czas życie w naszym województwie przeszło na inne tory. W kujawsko-pomorskim skala zniszczeń spowodowanych przez trąbę powietrzną była największa. Do dzisiaj nie zakończono odbudowy domów, dużo pracy mają także leśnicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.