Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 12:35
Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele Fot: Bogusław Białas

W ostatnich godzinach odnotowano w Bydgoszczy znaczący spadek jakości powietrza. Na Facebook-u zawrzało: Pojawił się smog. Dużo o tym zjawisku może powiedzieć zdjęcie, które dzisiaj rano wykonał Bogusław Białas.

Na zdjęciu widzimy z góry ulicę Goszczyńskiego na Szwederowie oraz unoszące się nad nią związki chemiczne. To właśnie emisja pyłów PM10 i PM2,5 z pieców domowych jest główną przyczyną powstawania smogu w Bydgoszczy. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji patologicznych jak spalanie śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Występowanie smogu towarzyszy z reguły spadkowi temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Z jednej strony wówczas ruchliwość powietrza jest mniejsza, z drugiej zaś chcąc ogrzać mieszkania po prostu więcej emitujemy zanieczyszczeń z pieców.

 

 

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła świadomość problematyki jakości powietrza, stąd też temat stał się popularny medialnie, ale jak wyjaśniali na wrześniowej komisji Rady Miasta przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z roku na rok jakoś powietrza wzrasta. Kluczowa będzie jednak wymiana ogrzewania w mieszkaniach prywatnych na ekologiczne, a to w opinii pracowników ratusza odpowiedzialnych za środowisku, może potrwać nawet 20 lat. Będzie to jednak proces trwający, stąd też rok rocznie powinniśmy odczuwać poprawę jakości powietrza.

 

Mamy więcej czujników

Do tej pory monitoring jakości powietrza w Bydgoszczy odbywał się głównie w oparciu o dwa czujniki, które można monitorować on-line z WIOŚ. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Warszawskiej, drugi zaś przy Placu Poznańskim. Według tego drugiego stężenie pyłów PM10 o godzinie 10:00 wyniosło 216 uq na metr sześcienny. Patrząc na normy to dopuszczalne stężenie zostało przekroczone ponad czterokrotnie (50 uq na metr sześcienny), ale to jeszcze nie jest poziom alarmowy – powyżej 300 uq na metr sześcienny.

 

Od pewnego czasu dzięki międzynarodowemu projektowi CitiEnGov możemy monitorować jakość powietrza również na czujnikach, które zamontowane zostały na kilku bydgoskich szkołach: w Starym Fordonie (Szkoła Podstawowa nr 4 ), na Miedzyniu (Zespół Szkół nr 8), Błoniu (Zespół Szkół nr 12), Osowej Górze (Szkoła Podstawowa nr 64) i na Bartodziejach (Zespół Szkół Medycznych dr. E. Warmińskiego).

 

Mapa z godziny 12:30:

 

Pomiary on-line z tych czujników dostępne są: https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.11952&longitude=17.96612&id=1111

 

Według tych czujników około godziny 9:00 przekroczyliśmy nawet 400uq na metr sześcienny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Konsultacje uchwały antysmogowej będą przedłużone

  Dzisiaj pierwotnie powinny zakończyć się konsultacje społeczne nad tzw. uchwałą antysmogową dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wielu samorządowców narzeka, że czasu na konsultacje było zbyt mało, dzisiaj marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedłużone zostaną one do końca marca.

 • Kujawsko-Pomorskie z najniższymi wskaźnikami w wykorzystaniu funduszy z UE

  Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu przedstawiona została informacja rządu ze współpracy z Unią Europejską w drugim półroczu 2018 roku. Senatorom przedstawiono również postępy we wdrażaniu programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności UE. RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego w tym zestawieniu uzyskuje najniższe wskaźniki.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.