Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 12:35
Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele Fot: Bogusław Białas

W ostatnich godzinach odnotowano w Bydgoszczy znaczący spadek jakości powietrza. Na Facebook-u zawrzało: Pojawił się smog. Dużo o tym zjawisku może powiedzieć zdjęcie, które dzisiaj rano wykonał Bogusław Białas.

Na zdjęciu widzimy z góry ulicę Goszczyńskiego na Szwederowie oraz unoszące się nad nią związki chemiczne. To właśnie emisja pyłów PM10 i PM2,5 z pieców domowych jest główną przyczyną powstawania smogu w Bydgoszczy. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji patologicznych jak spalanie śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Występowanie smogu towarzyszy z reguły spadkowi temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Z jednej strony wówczas ruchliwość powietrza jest mniejsza, z drugiej zaś chcąc ogrzać mieszkania po prostu więcej emitujemy zanieczyszczeń z pieców.

 

 

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła świadomość problematyki jakości powietrza, stąd też temat stał się popularny medialnie, ale jak wyjaśniali na wrześniowej komisji Rady Miasta przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z roku na rok jakoś powietrza wzrasta. Kluczowa będzie jednak wymiana ogrzewania w mieszkaniach prywatnych na ekologiczne, a to w opinii pracowników ratusza odpowiedzialnych za środowisku, może potrwać nawet 20 lat. Będzie to jednak proces trwający, stąd też rok rocznie powinniśmy odczuwać poprawę jakości powietrza.

 

Mamy więcej czujników

Do tej pory monitoring jakości powietrza w Bydgoszczy odbywał się głównie w oparciu o dwa czujniki, które można monitorować on-line z WIOŚ. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Warszawskiej, drugi zaś przy Placu Poznańskim. Według tego drugiego stężenie pyłów PM10 o godzinie 10:00 wyniosło 216 uq na metr sześcienny. Patrząc na normy to dopuszczalne stężenie zostało przekroczone ponad czterokrotnie (50 uq na metr sześcienny), ale to jeszcze nie jest poziom alarmowy – powyżej 300 uq na metr sześcienny.

 

Od pewnego czasu dzięki międzynarodowemu projektowi CitiEnGov możemy monitorować jakość powietrza również na czujnikach, które zamontowane zostały na kilku bydgoskich szkołach: w Starym Fordonie (Szkoła Podstawowa nr 4 ), na Miedzyniu (Zespół Szkół nr 8), Błoniu (Zespół Szkół nr 12), Osowej Górze (Szkoła Podstawowa nr 64) i na Bartodziejach (Zespół Szkół Medycznych dr. E. Warmińskiego).

 

Mapa z godziny 12:30:

 

Pomiary on-line z tych czujników dostępne są: https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.11952&longitude=17.96612&id=1111

 

Według tych czujników około godziny 9:00 przekroczyliśmy nawet 400uq na metr sześcienny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Na Kujawach mamy mistrza świata w wiosłowaniu na ergometrze

  W niedzielnych Mistrzostwa Świata seniorów, weteranów i młodzieżowców do 23 lat, odbywających się w Aleksandrii (Stany Zjednoczone) Artur Mikołajczewski z KW Gopło Kruszwica zwyciężył w wadze lekkiej na ergometrze, uzyskując tym samym tytuł mistrza świata.

 • Kluczowy zawodnik Zawiszy kontuzjowany

  W niedzielę Zawisza Bydgoszcz przegrał sparing, przy ulicy Słowiańskiej, z Chełminianką Chełmno w stosunku 2:3. Wynikiem specjalnie nie można jednak się emocjonować, bowiem Chełminianka występuje na boiskach IV ligi, czyli dwie klasy wyżej. Zmartwieniem dla fanów niebiesko-czarnych może być natomiast kontuzja kluczowego zawodnika.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Niemiecka sieć zwiększy pracownikom wynagrodzenia

  Od marca pracownicy sieci Lidl będą zarabiać o 9,3% więcej – początkujący pracownicy zarabiać będą od 2,8 tys. do 3,55 tys. zł brutto (zależne od lokalizacji sklepu). Czy ten ruch niemieckiej sieci handlowej, to prognostyk problemów na rynku pracownika?

 • Wkrótce zacznie obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Czy będzie on fikcyją?

  Niedziela 11 marca, będzie pierwszą w którą obowiązywał będzie ustawowy zakaz prowadzenia handlu. Czy podpisy uchwalone przez parlamentarzystów faktycznie znacząco ograniczą handel, czy przedsiębiorcy znajdą pomysł na ich obejście. Zdaniem adwokat Agnieszki  Żebrowskiej, istnieje takie ryzyko.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.