Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 styczeń 2018 12:35
Zdjęcie mówiące o smogu bardzo wiele Fot: Bogusław Białas

W ostatnich godzinach odnotowano w Bydgoszczy znaczący spadek jakości powietrza. Na Facebook-u zawrzało: Pojawił się smog. Dużo o tym zjawisku może powiedzieć zdjęcie, które dzisiaj rano wykonał Bogusław Białas.

Na zdjęciu widzimy z góry ulicę Goszczyńskiego na Szwederowie oraz unoszące się nad nią związki chemiczne. To właśnie emisja pyłów PM10 i PM2,5 z pieców domowych jest główną przyczyną powstawania smogu w Bydgoszczy. Niekiedy dochodzi nawet do sytuacji patologicznych jak spalanie śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Występowanie smogu towarzyszy z reguły spadkowi temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Z jednej strony wówczas ruchliwość powietrza jest mniejsza, z drugiej zaś chcąc ogrzać mieszkania po prostu więcej emitujemy zanieczyszczeń z pieców.

 

 

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosła świadomość problematyki jakości powietrza, stąd też temat stał się popularny medialnie, ale jak wyjaśniali na wrześniowej komisji Rady Miasta przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z roku na rok jakoś powietrza wzrasta. Kluczowa będzie jednak wymiana ogrzewania w mieszkaniach prywatnych na ekologiczne, a to w opinii pracowników ratusza odpowiedzialnych za środowisku, może potrwać nawet 20 lat. Będzie to jednak proces trwający, stąd też rok rocznie powinniśmy odczuwać poprawę jakości powietrza.

 

Mamy więcej czujników

Do tej pory monitoring jakości powietrza w Bydgoszczy odbywał się głównie w oparciu o dwa czujniki, które można monitorować on-line z WIOŚ. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Warszawskiej, drugi zaś przy Placu Poznańskim. Według tego drugiego stężenie pyłów PM10 o godzinie 10:00 wyniosło 216 uq na metr sześcienny. Patrząc na normy to dopuszczalne stężenie zostało przekroczone ponad czterokrotnie (50 uq na metr sześcienny), ale to jeszcze nie jest poziom alarmowy – powyżej 300 uq na metr sześcienny.

 

Od pewnego czasu dzięki międzynarodowemu projektowi CitiEnGov możemy monitorować jakość powietrza również na czujnikach, które zamontowane zostały na kilku bydgoskich szkołach: w Starym Fordonie (Szkoła Podstawowa nr 4 ), na Miedzyniu (Zespół Szkół nr 8), Błoniu (Zespół Szkół nr 12), Osowej Górze (Szkoła Podstawowa nr 64) i na Bartodziejach (Zespół Szkół Medycznych dr. E. Warmińskiego).

 

Mapa z godziny 12:30:

 

Pomiary on-line z tych czujników dostępne są: https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.11952&longitude=17.96612&id=1111

 

Według tych czujników około godziny 9:00 przekroczyliśmy nawet 400uq na metr sześcienny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Marszałek ogłasza przetarg na organizację wycieczek rowerowych

  Zorganizowane rajdy rowerowe czy spływy kajakowe odbywają się w naszym województwie dość regularnie i zazwyczaj ich organizacja odbywa się bez problemu oraz większej filozofii. Urząd Marszałkowski w Toruniu widocznie ma wątpliwości co do jakości takiej oddolnej pracy, bowiem planuje zorganizować na przełomie września i października kilka rajdów rowerowych,, wynająć do tego profesjonalną firmę i zapłacić jej z naszych podatków.

 • Dopiero w sierpniu 1920 roku Polska przypieczętowała niepodległość

  Kto wie, czy gdyby Bitwa Warszawska, na pamiątkę której ustanowiono Święto Wojska Polskiego, przebiegła w inny sposób, to czy proklamowana 11 listopada 1918 roku niepodległość Polski, nie byłaby tylko kilkunasto miesięcznym epizodem. Stąd też w momencie gdy zbliżamy się do 100-tej rocznicy ogłoszenia niepodległości Polski 11 listopada 1918 roku, pamiętajmy, że to nie był jeszcze koniec walki o niepodległość.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.