Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy

W ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 kwiecień 2018 11:13
W ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy Fot: MON

Pod koniec marca podpisano kontrakt na realizację pierwszej fazy programu Wisła – za ok 4,75 mld dolarów polska zakupi dwie baterie systemu Patriot z pociskami PAC-3 MSE wraz z systemem dowodzenia. W imieniu polski umowę w ubiegłą środę podpisał szef MON Mariusz Błaszczak.

Producentem pocisków PAC-3 MSE jest amerykański koncern Lockheed Martin Global Inc., który znany na świecie jest przede wszystkim jako producent samolotów F-16, które znajdują się na wyposażeniu polskich sił powietrznych. Lockheed Martin Global w ramach podpisanej umowy podejmuje się natomiast 15 zobowiązań offsetowych wartych 725 mln zł.

 

Szczegóły umowy są objęte tajemnicą, wiemy jednak, że producent F-16 przekazać ma Polsce kolejne zdolności związane z serwisowaniem samolotów F-16. Najprawdopodobniej nowe technologie z koncernu Lockheed Martin trafią do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, które obecnie serwisują polskie myśliwce F-16.

 

Negocjacje kontraktu Wisła zakończyły się za ministra Mariusza Błaszczaka, trzeba jednak pamiętać, że lwia ich część miała miejsce za Antoniego Macierewicza, gdy wiceministrem odpowiedzialnym za zakup uzbrojenia był Bartosz Kownacki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Kujawsko-Pomorskie tnie wydatki na kolej

    O tym, że Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów, które na kolej wydają najmniej wiadomo było od dawna. Mówią chociażby o tym społecznicy i zajmujące się kolejnictwem think tanki. W ostatnim czasie Zarząd Województwa podjął decyzję w wyniku której wydamy na kolej jeszcze mniej.

    Etykiety: kolej RPO linia nr 356
  • Jest decyzja środowiskowa dla budowy odcinka drogi ekspresowej S-10

    W tym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała decyzję środowiskową dla realizacji odcinka drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń, oznacza to, że prace przygotowawcze decyzji dobiegają już końca i po znalezieniu finansowania będzie można rozpocząć już prace budowę.

Wiadomości z regionu