Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy

W ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 kwiecień 2018 11:13
W ramach offsetu z Patriotów Amerykanie zainwestują w Bydgoszczy Fot: MON

Pod koniec marca podpisano kontrakt na realizację pierwszej fazy programu Wisła – za ok 4,75 mld dolarów polska zakupi dwie baterie systemu Patriot z pociskami PAC-3 MSE wraz z systemem dowodzenia. W imieniu polski umowę w ubiegłą środę podpisał szef MON Mariusz Błaszczak.

Producentem pocisków PAC-3 MSE jest amerykański koncern Lockheed Martin Global Inc., który znany na świecie jest przede wszystkim jako producent samolotów F-16, które znajdują się na wyposażeniu polskich sił powietrznych. Lockheed Martin Global w ramach podpisanej umowy podejmuje się natomiast 15 zobowiązań offsetowych wartych 725 mln zł.

 

Szczegóły umowy są objęte tajemnicą, wiemy jednak, że producent F-16 przekazać ma Polsce kolejne zdolności związane z serwisowaniem samolotów F-16. Najprawdopodobniej nowe technologie z koncernu Lockheed Martin trafią do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, które obecnie serwisują polskie myśliwce F-16.

 

Negocjacje kontraktu Wisła zakończyły się za ministra Mariusza Błaszczaka, trzeba jednak pamiętać, że lwia ich część miała miejsce za Antoniego Macierewicza, gdy wiceministrem odpowiedzialnym za zakup uzbrojenia był Bartosz Kownacki.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • #ChodziOŻycie

  Według raportu “Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień –grudzień 2018 r.” piesi nie czują się bezpiecznie na pasach. Dlatego Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych skierowało do wojewody postulat o zmianę prawa.

 • S-5 na Warmii i Mazurach

  O drodze ekspresowej S-5 mówi się głównie jako o skomunikowaniu Wrocławiu, Poznania, Bydgoszczy poprzez autostradę A1 z Trójmiastem. Mniej mówi się już o odcinku od Nowych Marz w kierunku Olsztyna. W ostatnim czasie coś drgnęło również na tym odcinku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas