Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)

W Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 listopad 2018 16:47

Symboliczna data 11 listopada już w niedzielę, z tego powodu w najbliższym tygodniu czeka nas kilkaset wydarzeń poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Bydgoszczy wydarzenia z listopada 1918 roku to był moment przełomowy, będący jednak przystankiem w dłuższej drodze, która zakończy się 20 stycznia 1920 roku.

- Najważniejsze przed nami, ponieważ dla Bydgoszczy to początek świętowania, przygotowywania się do stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy – mówił dzisiaj Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, w czasie konferencji prasowej zapowiadające obchody w naszym mieście – Chcemy, żeby był to ten moment, w którym rozpoczynamy świętowanie.

 

Można odebrać to zatem jako zapowiedź, iż w Bydgoszczy świętowanie potrwa do stycznia 2020 roku, gdy przypadnie faktycznie setna rocznica ponownego złączenia się naszego miasta z Polską.

 

Wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie bardzo wiele, począwszy od tych o znaczeniu ogólnomiejskim, po różnego rodzaju uroczystości szkolne. 11 listopada najważniejszym wydarzeniem wydają się organizowane po raz kolejny przez ByLOT Obywatelskie Obchody, pierwszy raz w scenerii Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

O ,,Bydgoskiej drodze do Niepodległości” porozmawiamy natomiast na konferencji, którą organizujemy z udziałem ciekawych prelegentów w piątek, w bydgoskim ratuszu. Więcej o tym wydarzeniu - ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości” - zaproszenie na konferencję

 

W piątek w niektórych tramwajach patriotyczne śpiewanie będzie animować młodzież w strojach sprzed stu lat. Dość duże uroczystości organizowane będą też w Fordonie. Duże wsparcie logistyczne różnym inicjatywom daje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które w niedzielę 11 listopada przygotowuje wernisaż wystawy poświęconej 4 setnym rocznicą: zakończenia I wojny światowej po której powstały warunki do odrodzenia się Polski, odzyskania przez Polskę niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Bydgoskie Muzeum chce bowiem tym roku w sposób szczególny podkreślać rolę kobiet.

 

Pełen program inicjatyw obywatelskich dostępny jest na stronach ratusza: https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 - rokiem Powstania Wielkopolskiego w województwie kujawsko-pomorskim

Kosma Złotowski

 • W Parlamencie Europejskim udało się zablokować niekorzystne dla polskich firm propozycje

  Batalia wokół tzw. pakietu mobilności się toczy już od dłuższego czasu. Postulowane przez niektóre państwa rozwiązania są niebezpieczne dla polskich firm transportowych, które coraz bardziej się liczą w Europie. Wprowadzenie zasad delegowania pracowników jakie chcą Niemcy, mogą polską konkurencyjność znacząco obniżyć.

 • Sejm uchwalił budżet na 2019 rok

  Bez debaty na posiedzeniu plenarnym Sejm RP uchwalił dzisiaj budżet państwa na rok 2019, wcześniej głosując nad kilkudziesięcioma poprawkami i setkami wniosków mniejszości. Przyjęta ustawa przewiduje dochody państwa na poziomie 388,3 mld zł, wydatki zaś na poziomie 416,8 mld zł. Maksymalny budżet uchwalono na poziomie 28,5 mld zł.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.