Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)

W Bydgoszczy dopiero zaczynamy świętować Niepodległość (program wydarzeń)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 listopad 2018 16:47

Symboliczna data 11 listopada już w niedzielę, z tego powodu w najbliższym tygodniu czeka nas kilkaset wydarzeń poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Bydgoszczy wydarzenia z listopada 1918 roku to był moment przełomowy, będący jednak przystankiem w dłuższej drodze, która zakończy się 20 stycznia 1920 roku.

- Najważniejsze przed nami, ponieważ dla Bydgoszczy to początek świętowania, przygotowywania się do stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy – mówił dzisiaj Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta, w czasie konferencji prasowej zapowiadające obchody w naszym mieście – Chcemy, żeby był to ten moment, w którym rozpoczynamy świętowanie.

 

Można odebrać to zatem jako zapowiedź, iż w Bydgoszczy świętowanie potrwa do stycznia 2020 roku, gdy przypadnie faktycznie setna rocznica ponownego złączenia się naszego miasta z Polską.

 

Wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie bardzo wiele, począwszy od tych o znaczeniu ogólnomiejskim, po różnego rodzaju uroczystości szkolne. 11 listopada najważniejszym wydarzeniem wydają się organizowane po raz kolejny przez ByLOT Obywatelskie Obchody, pierwszy raz w scenerii Wyspie Młyńskiej. Punktem kulminacyjnym będzie śpiewanie pieśni patriotycznych przez połączone chóry – łącznie ma być ponad 200 osób i najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tradycyjnie będą odbywać się również jarmarki, obecne będzie również Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, bowiem powoli zbliżamy się do jego setnej rocznicy, wydarzenia ważnego w bydgoskiej drodze do niepodległości.

 

O ,,Bydgoskiej drodze do Niepodległości” porozmawiamy natomiast na konferencji, którą organizujemy z udziałem ciekawych prelegentów w piątek, w bydgoskim ratuszu. Więcej o tym wydarzeniu - ,,Droga Bydgoszczy do Niepodległości” - zaproszenie na konferencję

 

W piątek w niektórych tramwajach patriotyczne śpiewanie będzie animować młodzież w strojach sprzed stu lat. Dość duże uroczystości organizowane będą też w Fordonie. Duże wsparcie logistyczne różnym inicjatywom daje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które w niedzielę 11 listopada przygotowuje wernisaż wystawy poświęconej 4 setnym rocznicą: zakończenia I wojny światowej po której powstały warunki do odrodzenia się Polski, odzyskania przez Polskę niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Bydgoskie Muzeum chce bowiem tym roku w sposób szczególny podkreślać rolę kobiet.

 

Pełen program inicjatyw obywatelskich dostępny jest na stronach ratusza: https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ostatnia szansa, aby współtworzyć piłkarski mundial

  W czwartek rozpoczną się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, których gospodarzem jest Polska. Tego dnia w Bydgoszczy reprezentacja Japonii zmierzy się z Ekwadorem. Trwa obecnie jeszcze nabór uzupełniający do Programu Wolontariatu.

  Etykiety: Fifa Fifa U20
 • Zawisza w IV lidze!

  Kolejny krok w odbudowie wielkiej piłki na Zawiszy został uczyniony. Do końca sezonu jeszcze co prawda przeszło miesiąc, ale Zawisza już dzisiaj jest pewny awansu do IV ligi, w najgorszym wypadku zajmując drugie, również premiowane awansem, miejsce w lidze. Przed nami natomiast miesiąc ciekawej walki o awans pomiędzy: Sportisem Łochowo, Startem Pruszcz Pomorski oraz Mustangiem Ostaszewo.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 

 

Kosma Złotowski

 • Marszałek Całbecki poprosi o wotum zaufania

  Znowelizowane przepisy o samorządzie wojewódzkim nakładają na marszałków obowiązek złożenia do końca maja każdego roku raportu o stanie województwa. Po odbyciu debaty nad tym dokumentem radni będą głosować nad udzieleniem Zarządowi Województwa wotum zaufania. Debata nad stanem województwa odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

 • Wakacje rozpoczną się już za miesiąc

  O strajku nauczycieli zdążyliśmy już zapomnieć, ale długo nierozwiana była wątpliwość, czy stracone około trzy tygodnie zajęć lekcyjnych będzie trzeba nadrabiać w wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ostatnio w tej sprawie stanowisko.

  Etykiety: strajk nauczycieli

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.