Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Dlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 luty 2019 22:09

W trakcie kazania dość ciekawą refleksję na temat sensu obchodzenia 100. rocznicy przegranej bitwy pod Brzozą oraz tożsamości Brzozy, wyraził ks. Wojciech Szukalski, który starał się zobrazować przesłanie pomnika poświęconego poległym powstańcom.

 

- Dlaczego jednak świętujemy tak bardzo uroczyście setną rocznicę tej przegranej bitwy? Czytelną odpowiedź daje nam przesłanie pomnika wzniesionego na grobach 12 żołnierzy – mówił w homilii ks. Wojciech Szukalski - Jeden z nich został przedstawiony nie jako poległy, ale jedynie ranny. Twórca projektu tego pomnika Władysław Gaca, tym samym jakby nie chciał pogodzić się ze śmiercią tych bohaterskich żołnierzy. Twórca tego pomnika ponadto ponad wszystkimi spoczywającymi pod pomnikiem żołnierzami, umieścił krzyż – znak zwycięstwa miłości, jak również Jezusa Chrystusa który zwyciężył wszelki zło i śmierć. Chrystus Pan na tym pomniku spuszcza wzrok i patrzy na swoje umiłowane dzieci. Chrystus Pan nie opuszcza beznadziejnie rąk, ale je wyciąga, aby podnieść każdego poległego z miłości do Ojczyzny i przytulić go do swego serca.

 

- Z tego pomnika, który przypomina czas grozy i śmierci, płynie jednak nadzieja na życie. W ten sposób tym pomnikiem Polacy żyjący na tej ziemi, wyrazili już w roku 1923, a więc tylko 4 lata po bitwie pod Brzozą, wdzięczność żołnierzom identyfikując się z nimi i nadając im zasłużony tytuł bohaterów – zaznaczał ks. Szukalski.

 

Więcej o niedzielnych uroczystościach piszemy - Brzoza podziękowała młodym bohaterom za ofiarę życia

 

Odsłonięty w 1923 roku pomnik został zniszczony przez Niemców w 1940 roku. Kilkadziesiąt lat trzeba było czekać na jego odbudowę – w 2012 roku odbyła się uroczystość jego podobnego odsłonięcia. Nasz materiał archiwalny:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

  Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

  Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

 • Sejmik chce pomóc oddłużyć Grudziądz. Dwaj radni z Bydgoszczy przeciwko tej drodze

  Sejmik Województwa przyjął dzisiaj stanowisko w sprawie wyrażenia zainteresowania przejęciem Szpitala Regionalnego w Grudziądzu, włączając go w poczet placówek służby zdrowia Samorządu Województwa. Nie jest to jednak ostateczna decyzja, do takowej jeszcze daleka droga, stanowisko ma bowiem, zdaniem wnioskodawców, pomóc uzyskać Miastu Grudziądz kredytu z budżetu państwa na przeprowadzenie restrukturyzacji.

  Etykiety: Grudziądz

Wiadomości z regionu