Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Dlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 luty 2019 22:09

W trakcie kazania dość ciekawą refleksję na temat sensu obchodzenia 100. rocznicy przegranej bitwy pod Brzozą oraz tożsamości Brzozy, wyraził ks. Wojciech Szukalski, który starał się zobrazować przesłanie pomnika poświęconego poległym powstańcom.

 

- Dlaczego jednak świętujemy tak bardzo uroczyście setną rocznicę tej przegranej bitwy? Czytelną odpowiedź daje nam przesłanie pomnika wzniesionego na grobach 12 żołnierzy – mówił w homilii ks. Wojciech Szukalski - Jeden z nich został przedstawiony nie jako poległy, ale jedynie ranny. Twórca projektu tego pomnika Władysław Gaca, tym samym jakby nie chciał pogodzić się ze śmiercią tych bohaterskich żołnierzy. Twórca tego pomnika ponadto ponad wszystkimi spoczywającymi pod pomnikiem żołnierzami, umieścił krzyż – znak zwycięstwa miłości, jak również Jezusa Chrystusa który zwyciężył wszelki zło i śmierć. Chrystus Pan na tym pomniku spuszcza wzrok i patrzy na swoje umiłowane dzieci. Chrystus Pan nie opuszcza beznadziejnie rąk, ale je wyciąga, aby podnieść każdego poległego z miłości do Ojczyzny i przytulić go do swego serca.

 

- Z tego pomnika, który przypomina czas grozy i śmierci, płynie jednak nadzieja na życie. W ten sposób tym pomnikiem Polacy żyjący na tej ziemi, wyrazili już w roku 1923, a więc tylko 4 lata po bitwie pod Brzozą, wdzięczność żołnierzom identyfikując się z nimi i nadając im zasłużony tytuł bohaterów – zaznaczał ks. Szukalski.

 

Więcej o niedzielnych uroczystościach piszemy - Brzoza podziękowała młodym bohaterom za ofiarę życia

 

Odsłonięty w 1923 roku pomnik został zniszczony przez Niemców w 1940 roku. Kilkadziesiąt lat trzeba było czekać na jego odbudowę – w 2012 roku odbyła się uroczystość jego podobnego odsłonięcia. Nasz materiał archiwalny:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu