Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Dlaczego obchodziliśmy setną rocznicę przegranej bitwy pod Brzozą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 luty 2019 22:09

W trakcie kazania dość ciekawą refleksję na temat sensu obchodzenia 100. rocznicy przegranej bitwy pod Brzozą oraz tożsamości Brzozy, wyraził ks. Wojciech Szukalski, który starał się zobrazować przesłanie pomnika poświęconego poległym powstańcom.

 

- Dlaczego jednak świętujemy tak bardzo uroczyście setną rocznicę tej przegranej bitwy? Czytelną odpowiedź daje nam przesłanie pomnika wzniesionego na grobach 12 żołnierzy – mówił w homilii ks. Wojciech Szukalski - Jeden z nich został przedstawiony nie jako poległy, ale jedynie ranny. Twórca projektu tego pomnika Władysław Gaca, tym samym jakby nie chciał pogodzić się ze śmiercią tych bohaterskich żołnierzy. Twórca tego pomnika ponadto ponad wszystkimi spoczywającymi pod pomnikiem żołnierzami, umieścił krzyż – znak zwycięstwa miłości, jak również Jezusa Chrystusa który zwyciężył wszelki zło i śmierć. Chrystus Pan na tym pomniku spuszcza wzrok i patrzy na swoje umiłowane dzieci. Chrystus Pan nie opuszcza beznadziejnie rąk, ale je wyciąga, aby podnieść każdego poległego z miłości do Ojczyzny i przytulić go do swego serca.

 

- Z tego pomnika, który przypomina czas grozy i śmierci, płynie jednak nadzieja na życie. W ten sposób tym pomnikiem Polacy żyjący na tej ziemi, wyrazili już w roku 1923, a więc tylko 4 lata po bitwie pod Brzozą, wdzięczność żołnierzom identyfikując się z nimi i nadając im zasłużony tytuł bohaterów – zaznaczał ks. Szukalski.

 

Więcej o niedzielnych uroczystościach piszemy - Brzoza podziękowała młodym bohaterom za ofiarę życia

 

Odsłonięty w 1923 roku pomnik został zniszczony przez Niemców w 1940 roku. Kilkadziesiąt lat trzeba było czekać na jego odbudowę – w 2012 roku odbyła się uroczystość jego podobnego odsłonięcia. Nasz materiał archiwalny:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Od niedzieli duże zmiany w rozkładach jazdy

  W połowie grudnia, co roku na kolei ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie w życie wchodzą rozkłady jazdy pociągów na nowy sezon. Osobom wybierającym się w podróż zalecamy sprawdzenie nowego rozkładu, bowiem zmiany dotyczą większości kursów.

  Etykiety: kolej
 • Nasz raport w sprawie drogi ekspresowej S-5

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała oddanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S-5, w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku. Mamy prawie połowę grudnia, a na razie brak oficjalnych terminów. Przedstawiamy analizę również co do pozostałych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas