Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ dumą, ale też refleksją świętujemy zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego

Z dumą, ale też refleksją świętujemy zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 luty 2019 00:42

W piątek razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego kołem w Bydgoszczy, zorganizowaliśmy uroczystości 100. rocznicy zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, w przeddzień przypadającej dzisiaj rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze. Uroczystości te przyniosły wiele refleksji, które wskazują nam, iż skutki Powstania Wielkopolskiego wychodziły daleko w przyszłość.

 

- Dziękujemy tym, którzy wtedy, 100 lat temu, nie szczędzili sił, zdrowia, a nawet życia, aby bronić honoru Polski. Wdzięczność okazujemy uroczystościami, kwiatami, modlitwą i refleksją – napisał w liście do uczestników prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, list w jego imieniu odczytał radny województwa Łukasz Krupa - Wynik wielotygodniowych walk powstańców, potajemnie wspieranych także przez bydgoszczan, zagwarantował naszej Ojczyźnie godne miejsce w nowym europejskim ładzie po I wojnie światowej.

 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, ale w kolejnych dniach rozpowszechniło się na Kujawy, Pałuki i Krajnę. Przez ostatnie tygodnie w naszych miastach i miasteczkach braliśmy udział w uroczystościach, aby uczcić poszczególne bitwy. 16 lutego 1919 roku w Trewirze został podpisany rozejm przedłużający zawieszenie broni z 11 listopada 1918 roku, na mocy którego pod polską kontrolą znalazły się tereny zajęte przez Powstanie Wielkopolskie. Stąd symbolika tego dnia – jako podkreślającego zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego.

 

Nas z Pomorza Niemiec nie przegoni,

Bo tu, w Bydgoszczy żyje wiecznie Polska – cytował w swoim liście do uczestników poseł Bartosz Kownacki, reprezentowany przez dyrektor biura Julię Rozworowską, która nawiązała do symbolicznego odsłonięcia w 1927 roku w Bydgoszczy, pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza - Zacytowane fragmenty obrazują towarzyszące obchodzonej rocznicy, emocje. Przypominają o niemieckiej niewoli, ale też podkreślają, że z tych ziem polskości Niemiec nie wyplenił i nie wypleni.

 

Kownacki wskazuje, że późniejsze ustalenia Traktatu Wersalskiego z czerwca 1919 roku, przekreśliły cały dorobek germanizacyjny na tych rdzennych piastowskich terenach.

 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod jedynym w Polsce Grobem Nieznanego Powstańca. Już w sali sesyjnej odśpiewana została Rota w wykonaniu Węgra Zoltana Fabiana.

 

- Odnosząc się do tragedii I wojny światowej, nade wszystko trzeba podkreślać Błękitną Armię gen. Hallera, bo to jest ten moment, gdzie dzięki gen. Hallerowie Polska była w gronie zwycięzców I wojny światowej – mówił radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, który przypomniał, że wielu powstańców, w trudnych ekonomicznie czasach lat 20. budowało pomyślność Bydgoszczy. Jasiakiewicz upomniał się tutaj o postać prezydenta Bydgoszczy Bernarda Śliwińskiego, który był jednym z dowódców powstania. Płynie

 

- Budujmy pomyślność Bydgoszczy w takim trójpołączeniu, na bazie ogromnego sukcesu, jakie ludzie miasta i miasto wówczas osiągnęli – apelował Jasiakiewicz.

 

Sukces Powstania Wielkopolskiego miał wpływ na ustalenia Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, który w imieniu Polski podpisał Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Przyznawał on ostatecznie Polsce Bydgoszcz. Wielu powstańców oraz żołnierzy Armii Hallera brało później udział w wojnie polsko-bolszewickiej, stanowiąc najbardziej doborowe jednostki, której stawką było utrzymanie dopiero co wywalczonej przez Polskę niepodległości.

 

Po rozejmie w Trewirze nadal dochodziło do incydentów, chociażby już 18 lutego w podbydgoskim Rynarzewie, gdy Niemcy ruszyli do ofensywy z użyciem pociągu pancernego.

 

Po części oficjalnej Krzysztof Drozdowski wygłosił prelekcję: ,,Pierwsze dni bydgoskiej wolności w 1920 r.”

 

Dziękujemy za udział pocztowi sztandarowemu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przybyłym radnym wojewódzki i miejskim oraz wszystkim uczestnikom. W szczególności delegacjom składającym wiązanki kwiatów.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Samorządy stracą, my powinniśmy zyskać

  Obniżka podatku PIT z 18% na 17% w październiku oraz zwolnienie osób do 26 roku życia z podatku dochodowego oznacza dla samorządów mniejsze przychody, co w przypadku Bydgoszczy przekłada się na ograniczenie inwestycji, w przypadku mniejszych samorządów niekiedy są potrzebne nawet cięcia w wydatkach bieżących, czy jak w przypadku Inowrocławia planowane podwyżki opłat lokalnych. Jak to się przełoży na nasze portfele?

 • Czas pokaże, czy politycznie jesteśmy dojrzalsi jako naród

  Jak spojrzymy na temperaturę sporu politycznego przez cztery ostatnie lata, chociażby na kryzys, który zostanie zapamiętany poprzez okupację sali sejmowej, to można mieć powód do niepokoju. Jednak to jest przeszłość, którą nie musimy już żyć, czy przyszłość może przynieść nową jakość w polskiej polityce? Ostatni tydzień pokazuje, że tak, bowiem wielu polityków pokazało, że jest ku temu wola. Czas pokaże, czy była to chwilowa refleksją związana ze Świętem Niepodległości, czy faktycznie politycznie jako Polacy jesteśmy już dojrzalsi.

Wiadomości z regionu

Śledź nas