Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPorozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Porozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 18:53

W poniedziałek na stacji kolejowej Bydgoszcz Główna politycy Porozumienia Jarosława Gowina przedstawili plany rządowe dotyczące rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Kolej Dużych Prędkości najprawdopodobniej Bydgoszcz ominie, ale dojazd do CPK w 1,5 godziny ma być i tak skokiem cywilizacyjnym.

-Będzie szybka komunikacja, czegoś co w Polsce do tej pory brakowało – zapowiadał Marcin Wroński, który jak poinformowano, będzie kandydatem Porozumienia do Parlamentu Europejskiego, ze wspólnej listy Zjednoczonej Prawicy - Odległość do Centralnego Portu Komunikacyjnego, tutaj z Bydgoszczy, z dworca głównego, będzie to 1,5 godziny czasu.

 

Wroński zauważa również korzyści w komunikacji wewnątrz naszego województwa - Odległość między Bydgoszczą i Toruniem, czas aby przedostać się pomiędzy tymi dwoma stolicami naszego województwa to będzie 20 minut, czyli będzie to duży skok cywilizacyjny.

 

Kolej Dużych Prędkości nas jednak ominie

Rządowe plany zakładają budowę Kolei Dużych Prędkości (projektowane pod 260 km/h) z CPK do Trójmiasta, przez teren naszego województwa. Pociągi zatrzymywałyby się we Włocławku i Grudziądzu. Korzyści o które mówi Wroński miałyby wynikać z dodatkowej modernizacji linii kolejowej nr 18 z Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy, gdzie w porywach prędkość ma osiągać 200 km/h, ale nie wszędzie pozwoli na to geometria tej trasy. Stąd też pojawia się pytanie, czy mimo wszystko to nie jest porażka?

 

 

Do tej wątpliwości odniósł się towarzyszący na konferencji prasowej Andrzej Walkowiak - Myślę, że ta inwestycja będzie realizowana dużo szybciej, niż linia Kolei Dużych Prędkości, która przez Bydgoszcz planowana nie była, ale myślę, że ta inwestycja o której my mówimy, zdecydowanie wyprzedzi realizację tamtej inwestycji. Szczerze mówiąc, nie wiem czy nie będzie tak, że zrealizowanie tego planu komunikacyjnego stworzy sytuację, że będziemy musieli się zastanawiać czy budowanie Kolei Dużych Prędkości, tego ,,Y”, będzie w ogóle potrzebne.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu