Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPorozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Porozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 18:53

W poniedziałek na stacji kolejowej Bydgoszcz Główna politycy Porozumienia Jarosława Gowina przedstawili plany rządowe dotyczące rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Kolej Dużych Prędkości najprawdopodobniej Bydgoszcz ominie, ale dojazd do CPK w 1,5 godziny ma być i tak skokiem cywilizacyjnym.

-Będzie szybka komunikacja, czegoś co w Polsce do tej pory brakowało – zapowiadał Marcin Wroński, który jak poinformowano, będzie kandydatem Porozumienia do Parlamentu Europejskiego, ze wspólnej listy Zjednoczonej Prawicy - Odległość do Centralnego Portu Komunikacyjnego, tutaj z Bydgoszczy, z dworca głównego, będzie to 1,5 godziny czasu.

 

Wroński zauważa również korzyści w komunikacji wewnątrz naszego województwa - Odległość między Bydgoszczą i Toruniem, czas aby przedostać się pomiędzy tymi dwoma stolicami naszego województwa to będzie 20 minut, czyli będzie to duży skok cywilizacyjny.

 

Kolej Dużych Prędkości nas jednak ominie

Rządowe plany zakładają budowę Kolei Dużych Prędkości (projektowane pod 260 km/h) z CPK do Trójmiasta, przez teren naszego województwa. Pociągi zatrzymywałyby się we Włocławku i Grudziądzu. Korzyści o które mówi Wroński miałyby wynikać z dodatkowej modernizacji linii kolejowej nr 18 z Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy, gdzie w porywach prędkość ma osiągać 200 km/h, ale nie wszędzie pozwoli na to geometria tej trasy. Stąd też pojawia się pytanie, czy mimo wszystko to nie jest porażka?

 

 

Do tej wątpliwości odniósł się towarzyszący na konferencji prasowej Andrzej Walkowiak - Myślę, że ta inwestycja będzie realizowana dużo szybciej, niż linia Kolei Dużych Prędkości, która przez Bydgoszcz planowana nie była, ale myślę, że ta inwestycja o której my mówimy, zdecydowanie wyprzedzi realizację tamtej inwestycji. Szczerze mówiąc, nie wiem czy nie będzie tak, że zrealizowanie tego planu komunikacyjnego stworzy sytuację, że będziemy musieli się zastanawiać czy budowanie Kolei Dużych Prędkości, tego ,,Y”, będzie w ogóle potrzebne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

  Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

  Etykiety: matury
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu