Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyrektor Muzeum Okręgowego: Zamek Poznański to nie jest dobry przykład

Dyrektor Muzeum Okręgowego: Zamek Poznański to nie jest dobry przykład

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 marzec 2019 10:34
Dyrektor Muzeum Okręgowego: Zamek Poznański to nie jest dobry przykład Szkic Marcina Sajdaka

W trakcie posiedzenia poniedziałkowej Komisji Promocji i Współpracy Miasta z Zagranicą dyrektor Muzeum Okręgowego Michał Woźniak studził zapał niektórych radnych w kwestii ewentualnej odbudowy Zamku Bydgoskiego. W jego opinii decyzje będzie można podjąć dopiero gdy przeprowadzone będą szczegółowe badania. Woźniak krytykował przy tym rekonstrukcję zamku w Poznaniu, wskazując ją jako zły przykład.

Wątek na posiedzeniu komisji wywołał radny Jarosław Wenderlich, który jest gorącym zwolennikiem odbudowy zamku. Wenderlich często w swoich wypowiedziach nawiązuje do odbudowanego kilka lat temu zamku w Poznaniu. Radny pytał dyrektora bydgoskiego muzeum, czy podobnie jak w przypadku Poznania, jego instytucja rozważa bycie inwestorem.

 

- Zamek Poznański to nie jest dobry przykład rekonstrukcji. Wręcz przeciwnie to jest zły przykład – argumentował dyrektor bydgoskiego muzeum Michał Woźniak. W kwestii pytania radnego wyjaśnił, iż pieniądze na odbudowę poznańskiego zamku pochodziły z ministerstwa.

 

- Jeżeli mielibyśmy rekonstruować w Bydgoszczy, to tylko w oparciu o źródła – podkreślał Woźniak, wskazując przy tym, iż na dzisiaj zakopane pozostałości po bydgoskim zamku nie zostały zbyt dobrze przebadane – Proponowałbym, aby mówić o ewentualnym zakresie rekonstrukcji w momencie, kiedy będą przeprowadzone badania. Dopiero potem w obecności autorytetów będziemy mogli przeprowadzić cały proces decyzyjnych.

 

Dyrektor Muzeum Okręgowego wyraził apel, aby najpierw uporządkować kwestie własnościowe działek leżących na obszarze dawnego zamku oraz zlecenie szczegółowych badań archeologicznych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu