Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDoktor Jan Biziel – jeden z najwybitniejszych bydgoszczan przełomu XIX i XX wieku

Doktor Jan Biziel – jeden z najwybitniejszych bydgoszczan przełomu XIX i XX wieku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 styczeń 2020 17:09

To jemu przypadł zaszczyt witania 20 stycznia polskich żołnierzy na płycie Starego Rynku słowami - Wyście kość z kości, krew z krwi naszej. Nie można się jednak temu dziwić, bowiem dr Jan Biziel, wywodzący się z Osiecznej lekarz, to postać niezwykle zasłużona dla dążeń bydgoskich do niepodległej Polski.

 

Witamy orła polskiego z tego samego miejsca, gdzie stał posąg tego, który nas okuł w pęta niewoli. Wy nas z niej wybawiliście. Szlakiem pułków Waszych szła sława. Witamy Was symbolem gościnności polskiej, chlebem i solą, a wdzięczność, jaką dla Was czujemy i radość z Waszego przybycia - mówił 20 stycznia 1920 roku dr Jan Biziel.

 

Kolejną postacią jaką chciałbym przypomnieć w tym tygodniu jest dr Jan Biziel. W poniedziałek 20 stycznia, gdy będziemy świętować 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, przypadnie również 90 rocznica uhonorowania dr Jana Biziela honorowym obywatelstwem Bydgoszczy. Oddanie jemu hołdu przez Radę Miejską, w 10. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, pokazuje jak wielce ceniono jego zasługi w tamtym czasie.

 

Tak swoją decyzję uzasadnili radni w 1930 roku:

Nestor lekarzy na gruncie bydgoskim, p. dr Biziel był długoletnim prezesem tutejszej Rady Miejskiej. Przez kilkadziesiąt lat oddawał się niestrudzenie pracom społecznym w rozmaitych organizacjach na terenie miasta naszego. W okresie szalejącego szowinizmu pruskiego odznaczał się niezdawkowym patriotyzmem i wzorową ofiarnością, walcząc z trudnościami, by wśród uciemiężonych mas ludu polskiego utrzymać mowę polską i krzewić hasła polskości.

 

Doktor Jan Biziel był członkiem Komitetu Honorowego 100 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, który zorganizował 4 listopada 1917 roku bydgoskie uroczystości poświęcone tej rocznicy, co naturalnie nie mogło się podobać władzy niemieckiej. Gdy w 1918 roku coraz częściej mówiono o odzyskaniu przez Polskę niepodległości z powodu klęski Niemiec w I wojnie światowej Jan Biziel stanął na czele bydgoskiej Rady Ludowej. Celem tej organizacji było dążenie do powrotu Bydgoszczy w granice Polski. Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie Biziel udzielał pomocy medycznej rannym powstańcom oraz także i jeńcom niemieckim. Warto wspomnieć tutaj o konspiracyjnym szpitalu, jaki zorganizowano w kamienicy rodziny Stryszyków przy ulicy Długiej w trakcie, gdy w okolicach Bydgoszczy toczono boje Powstania Wielkopolskiego. Świadczenie praktyki w tym szpitalu przez doktora Biziela było bardzo ryzykowne, stąd też był to wielki akt odwagi.

 

Jan Biziel zmarł 4 lutego 1934 roku, wówczas Kurier Bydgoski opublikował jego poruszający życiorys, który również pokazywał jak wielkiej klasy był człowiekiem:

W listopadzie 1918 roku niemieckiej zaświtała jutrzenka swobody, jak na całym obszarze panowania niemieckiego nad Polakami i w Bydgoszczy powstała Rada Ludowa. Ś.p Zmarły był jej prezesem i On pierwszy nawiązał kontakt z resztą Polski, przedewszystkiem z Poznaniem – czytamy w Kurjerze (cytat zawiera pisownię oryginalną z 1934 roku) – W czasie Powstania Wielkopolskiego ś.p. Zmarły konferował komisją aliancką i porozumiewał się z Naczelną Radą Ludową poprzez zwarty kordon ,,Grenzschutzu”. Do Berlina zaś słał memoriał po memoriale z postulatami ludności polskiej w Bydgoszczy, osobiście przekładał żądania gnębionych przez żołdaków pruskich Polaków ministrom pruskim., a wobec delegacji dziennikarzy angielskich wyraził niezłomne żądanie Polonji bydgoskiej przyłączenia miasta i okręgu bydgoskiego do Polski. Niczego nie zaniedbał wielki ten patriota, aby jak najrychlej położyć kres długiej, mrocznej niewoli.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu