Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoprawki posłów nie będą dalej procedowane bo nie zgłosili ich jako wniosku mniejszości

Poprawki posłów nie będą dalej procedowane bo nie zgłosili ich jako wniosku mniejszości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 luty 2020 00:10

W ubiegły czwartek Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała projekt budżetu państwa na 2020 rok przed drugim czytaniem, odrzucono na tym posiedzeniu ponad 500 poprawek posłów opozycji, 469 odrzuconych poprawek będzie jednak głosowanych przed uchwaleniem budżetu jako wnioski mniejszości. Nie ma wśród nich poprawek posła Olszewskiego i Kozłowskiego dotyczących przekazania 3 mld zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10 oraz 2 mld zł na rekultywacje terenów po zakładach Zachem.

Prace nad budżetem państwa to dość skomplikowana procedura, składająca się z kilku etapów. W ubiegłym tygodniu komisja zajmowała się indywidualnymi poprawkami posłów, w zdecydowanej większości je odrzucając. Posłowie mogli zawnioskować o uznanie ich jako wnioski mniejszości, co na około 500 odrzuconych poprawek stało się z 469. Wśród niewielu poprawek, które już przepadły, znajdują się te złożone przez bydgoskich posłów.

 

Poprawki o S-10 i Zachem Lewicy

Nie tylko posłowie PO z regionu składali poprawki. W imieniu lokalnych posłów Lewicy poprawkę o przekazanie 250 mln zł na budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń kosztem obrony narodowej złożył poseł Tomasz Trela, wiceprzewodniczący klubu. Z inicjatywy posła Gawkowskiego pojawiła się też poprawka, aby 15 mln zł z wydatków na radiofonie i telewizję przeznaczyć na rekultywacje terenów skażonych przez zakłady chemiczne Zachem. Te poprawki zostały również przez komisję odrzucone, ale zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości, czyli będą głosowane na posiedzeniu Sejmu po trzecim czytaniu ustawy budżetowej.

 

Jeszcze będzie można składać poprawki

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odbędzie się drugie czytanie ustawy budżetowej, po którym prawo do zgłaszania poprawek będą miały kluby parlamentarne i grupy przynajmniej 15 posłów. Na poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Paweł Olszewski zapowiedział, że odrzucone przez komisję poprawki wraz posłanką Kozłowską zgłosi raz jeszcze. Będzie mógł to uczynić na drodze poprawki klubowej bądź we współpracy kilkunastoma innymi posłami.

 

Poprawki klubowe i grup posłów będą przedmiotem posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, która będzie musiała je zaopiniować. Po trzecim czytaniu budżetu, ale jeszcze przed ostatecznym przegłosowaniem budżetu, będą głosowane poprawki które będą złożone po drugim czytaniu oraz 469 wniosków mniejszości odrzuconych przed tygodniem przez Komisję Finansów Publicznych.

 

Z innych regionalnych poprawek

Wśród 469 wniosków mniejszości, obok poprawek Lewicy w sprawie drogi S-10 i Zachemu, znajduje się przekazanie 52 mln zł na budowę nowego gmachu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy autorstwa posłów Lewicy oraz 30 mln zł na budowę obwodnicy Kruszwicy, którą złożyła posłanka Wielichowska, zapewne w imieniu posłanki Magdaleny Łośko, która zapowiadała taką poprawkę.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu