Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Jutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 10:14

16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze, który zawieszał walki na obszarze objętym przez Powstanie Wielkopolskie. Jest to zatem przyjęta data za dzień triumfu Powstania Wielkopolskiego. W naszym regionie tego dnia odbędą się uroczystości powstańcze w Brzozie.

Brzoza obok Rynarzewa była tym miejscem, gdzie walki powstania odbyły się najbliżej Bydgoszczy. Bitwa pod Brzozą rozegrała się w nocy z 19 na 20 stycznia 1919 roku. Powstańczy z zajęcia Brzozy nie cieszyli się długo bowiem Niemcy wyparli ich z wykorzystaniem pociągu pancernego. W walkach zginęło 19 powstańców, którzy pochowani zostali przy głównej ulicy miejscowości, później w tym miejscu stanął okazały pomnik, który z kolei Niemcy zniszczyli w czasie II wojny światowej. Kilka lat temu pomnik został odbudowany.

 

Brzoza, podobnie jak Bydgoszcz, do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. Jutrzejsze uroczystości będą zatem też poświęcone 100 rocznicy powrotu regionu do Polski.

 

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:40 przed pomnikiem, następnie w kościele odprawiona zostanie Msza Święta.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu