Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Jutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 10:14

16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze, który zawieszał walki na obszarze objętym przez Powstanie Wielkopolskie. Jest to zatem przyjęta data za dzień triumfu Powstania Wielkopolskiego. W naszym regionie tego dnia odbędą się uroczystości powstańcze w Brzozie.

Brzoza obok Rynarzewa była tym miejscem, gdzie walki powstania odbyły się najbliżej Bydgoszczy. Bitwa pod Brzozą rozegrała się w nocy z 19 na 20 stycznia 1919 roku. Powstańczy z zajęcia Brzozy nie cieszyli się długo bowiem Niemcy wyparli ich z wykorzystaniem pociągu pancernego. W walkach zginęło 19 powstańców, którzy pochowani zostali przy głównej ulicy miejscowości, później w tym miejscu stanął okazały pomnik, który z kolei Niemcy zniszczyli w czasie II wojny światowej. Kilka lat temu pomnik został odbudowany.

 

Brzoza, podobnie jak Bydgoszcz, do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. Jutrzejsze uroczystości będą zatem też poświęcone 100 rocznicy powrotu regionu do Polski.

 

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:40 przed pomnikiem, następnie w kościele odprawiona zostanie Msza Święta.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Kujawsko-pomorskie może zdecydować o prezydenturze

  Faworytem wyborów prezydenckich jest urzędujący prezydent Andrzej Duda, ale jak pokazują kolejne badania opinii publicznej jego przewaga spada, natomiast wzrasta poparcie dla Rafała Trzaskowskiego. Badania pokazują, że w części województw wygra Trzaskowski, niewiadomą jest wciąż jednak nasze województwo kujawsko-pomorskie.

 • Unia Europejska planuje wyemitować obligacje na ożywienie gospodarki po wirusie

  Czas wrócić do rozmów o nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027, rozmowy te zostały przesunięte z uwagi na epidemię COVID-19, która ściągnęła główną uwagę przywódców państw UE. Pandemia uderza również w gospodarki, stąd też Unia musi uzgodnić budżet, który pozwoli ożywić gospodarkę.

  Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu