Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Jutro przypadnie 101. rocznica rozejmu w Trewirze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 15 luty 2020 10:14

16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze, który zawieszał walki na obszarze objętym przez Powstanie Wielkopolskie. Jest to zatem przyjęta data za dzień triumfu Powstania Wielkopolskiego. W naszym regionie tego dnia odbędą się uroczystości powstańcze w Brzozie.

Brzoza obok Rynarzewa była tym miejscem, gdzie walki powstania odbyły się najbliżej Bydgoszczy. Bitwa pod Brzozą rozegrała się w nocy z 19 na 20 stycznia 1919 roku. Powstańczy z zajęcia Brzozy nie cieszyli się długo bowiem Niemcy wyparli ich z wykorzystaniem pociągu pancernego. W walkach zginęło 19 powstańców, którzy pochowani zostali przy głównej ulicy miejscowości, później w tym miejscu stanął okazały pomnik, który z kolei Niemcy zniszczyli w czasie II wojny światowej. Kilka lat temu pomnik został odbudowany.

 

Brzoza, podobnie jak Bydgoszcz, do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. Jutrzejsze uroczystości będą zatem też poświęcone 100 rocznicy powrotu regionu do Polski.

 

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:40 przed pomnikiem, następnie w kościele odprawiona zostanie Msza Święta.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Pierwsze osoby w kujawsko-pomorskim zaszczepione drugą dawką

    Pierwsze szczepienia odbyły się w naszym województwie, jak w całej Unii Europejskiej, 27 grudnia 2020 roku. Było to jednak dopiero zaszczepienie jedną dawką, a jak uważają eksperci, dla zbudowania odporności potrzeba dwóch dawek. Dzień 18 stycznia 2021 roku, to z kolei symboliczna data, gdy w naszym województwie zaszczepiono pierwsze osoby drugą dawką.

  • Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

    W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

    Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu