Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWarszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Warszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 10:46

Zdaniem zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla opłata za gospodarkę odpadami mogłaby być o 5 zł niższa, gdyby naprawiono błąd w ustawie. Zapis ten nie podoba się też warszawskim samorządowcom, dlatego stołeczny ratusz zawnioskował o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli.

 

Portal zyciestolicy.com napisał o bulwersującej sytuacji, gdy samotnie mieszkająca starsza kobieta za ,,śmieci” może zapłacić 130 zł miesięcznie – w przypadku gdyby w bloku, w którym mieszka choć jedno z mieszkań nie prowadziło segregacji – natomiast galeria handlowa będzie płacić 54,18 zł. W przypadku pełnej segregacji, przysłowiowa starsza kobieta zapłaci i tak 65 zł, czyli więcej od galerii. Warszawski przykład pokazuje absurdalność ustawy, bowiem ustalono, że maksymalna stawka za pojemnik to 55 zł, co oznacza przerzucenie opłat z przedsiębiorstw produkujących dużo śmieci na zwykłych mieszkańców.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w Bydgoszczy, gdzie zdaniem zastępcy prezydenta, gdyby nie ustawowy limit od pojemnika, wówczas płacilibyśmy o 5 zł od mieszkańca mniej.

 

Według warszawskiego ratusza należałoby sprawdzić proces legislacyjny ustawy pod kątem ewentualnego „udziału lobbystów”. Co oznaczałoby nic innego jak to, że na proces prac nad ustawą ktoś wpływał w sposób, który faworyzował właśnie przedsiębiorców, właścicieli galerii handlowych i sklepów – pisze portal zyciestolicy.com.

 

Ministerstwo analizuje

Zastępca prezydenta Michał Sztybel kilka tygodni temu przyznał, że po tym jak samorządowcy po raz kolejny domagali się zmiany tego niekorzystnego przepisu, w ministerstwie klimatu padła deklaracja, że będzie sprawa jeszcze raz przeanalizowana.

 

W ubiegłym tygodniu KIO uznało ponownie racje firmy Komunalnik, która wkrótce będzie odbierać odpady z trzech sektorów w Bydgoszczy. Ratusz zapowiedział, że z tego powodu pojawi się wniosek o obniżenie stawki z 22 zł do 21 zł. W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta tego punktu nie ma, zatem najprawdopodobniej sprawą radni zajmą się dopiero w marcu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu