Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWarszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Warszawa kieruje do NIK w sprawie ustawy o gospodarce odpadami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 22 luty 2020 10:46

Zdaniem zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla opłata za gospodarkę odpadami mogłaby być o 5 zł niższa, gdyby naprawiono błąd w ustawie. Zapis ten nie podoba się też warszawskim samorządowcom, dlatego stołeczny ratusz zawnioskował o kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli.

 

Portal zyciestolicy.com napisał o bulwersującej sytuacji, gdy samotnie mieszkająca starsza kobieta za ,,śmieci” może zapłacić 130 zł miesięcznie – w przypadku gdyby w bloku, w którym mieszka choć jedno z mieszkań nie prowadziło segregacji – natomiast galeria handlowa będzie płacić 54,18 zł. W przypadku pełnej segregacji, przysłowiowa starsza kobieta zapłaci i tak 65 zł, czyli więcej od galerii. Warszawski przykład pokazuje absurdalność ustawy, bowiem ustalono, że maksymalna stawka za pojemnik to 55 zł, co oznacza przerzucenie opłat z przedsiębiorstw produkujących dużo śmieci na zwykłych mieszkańców.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w Bydgoszczy, gdzie zdaniem zastępcy prezydenta, gdyby nie ustawowy limit od pojemnika, wówczas płacilibyśmy o 5 zł od mieszkańca mniej.

 

Według warszawskiego ratusza należałoby sprawdzić proces legislacyjny ustawy pod kątem ewentualnego „udziału lobbystów”. Co oznaczałoby nic innego jak to, że na proces prac nad ustawą ktoś wpływał w sposób, który faworyzował właśnie przedsiębiorców, właścicieli galerii handlowych i sklepów – pisze portal zyciestolicy.com.

 

Ministerstwo analizuje

Zastępca prezydenta Michał Sztybel kilka tygodni temu przyznał, że po tym jak samorządowcy po raz kolejny domagali się zmiany tego niekorzystnego przepisu, w ministerstwie klimatu padła deklaracja, że będzie sprawa jeszcze raz przeanalizowana.

 

W ubiegłym tygodniu KIO uznało ponownie racje firmy Komunalnik, która wkrótce będzie odbierać odpady z trzech sektorów w Bydgoszczy. Ratusz zapowiedział, że z tego powodu pojawi się wniosek o obniżenie stawki z 22 zł do 21 zł. W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta tego punktu nie ma, zatem najprawdopodobniej sprawą radni zajmą się dopiero w marcu.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu