Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Smukale uroczyście wprowadzono wizerunek Królowej Polski

W Smukale uroczyście wprowadzono wizerunek Królowej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 czerwiec 2020 15:34

Dzisiaj w Smukale, w ramach ponownego otwarcia remontowanej przez ostatnie miesiące kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej uroczyście wprowadzono obraz z kopią Jasnogórskiego Obrazu, autorstwa znakomitego kopisty ikon Tadeusza Mistury. Kaplica podlega parafii Przemieniania Pańskiego w Opławcu, będą w niej odprawiane Msze Święte głównie z myślą o wypoczywających w okolicznych ogródkach działkowych.

Dla parafii Przemienienia Pańskiego to na pewno był historyczny dzień. W miejscu dzisiejszej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej pojawiła się pod koniec lat 70. kopia wizerunku z Jasnej Góry, w ramach pierwszej peregrynacji – I kiedy w 1979 roku było pierwsze nawiedzenie w Bydgoszczy, kiedy Matka Boża przybyła do parafii na Jachcicach, wtedy przybyła tutaj. Tutaj stala taka wiata, tutaj ks. biskup Jan Czerniak sprawował Mszę Świętą, ks. Bronisław Kaczmarek miał kazanie, modlono się i proszono, aby Matka Boża wyjednała łaski i mogła powstać tutaj kaplica – wyjaśnia proboszcz Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman.

 

W dalszym okresie powstała w tym miejscu kaplica podległa innym parafiom, bowiem parafię Przemienia Pańskiego powołano dopiero 1983 roku. Miejsce kaplicy nazywane Bożą Rolą jest zatem miejscem, gdzie początek miała opławiecka parafia.

 

Rok temu w Opławcu obraz pojawi się już w ramach drugiej peregrynacji, po tym nawiedzeniu narodził się pomysł, aby zamówić kopię wizerunku z Jasnej Góry - Ten malarz, który namalował obraz dla katedry Notre Dame, jedynej kaplicy, która nie spłonęła w trakcie pożaru katedry – wyjaśnił ks. Roman. Obraz poświęcił w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górzy abp. Wacław Depo. Dzisiaj została uroczyście wprowadzona do kaplicy w Opławcu, która przeszła w ostatnich miesiącach wewnętrzny remont.

 

Gościem uroczyści był ks. Karol Glesmer, który wywodzi się parafii Przemienia Pańskiego, w kazaniu mówił o dość przykrych relacjach między ludzkich - Nie dajemy sobie rady w wielu rzeczach, gubimy się, gonimy, kłócimy się, opluwamy się, jesteśmy dla siebie niedobrzy – my wszyscy, twoje dzieci matko. Wytykamy sobie błędy, ale sobie nie pomagamy. Czekamy, aż ktoś potknie się, czasami cieszymy się, że się potknął.

 

W planach jest rewitalizacja kaplicy również od zewnątrz. Znajduje się ona nieopodal lasu, przy szlakach rowerowych. Ks. Grzegorz Roman chciałby, aby w przyszłości było to miejsce, w którym rowerzyści mogliby na chwilę się zatrzymać i pomodlić. Teren ma służyć również np. pielgrzymom, którzy mogliby wokół kaplicy rozłożyć namioty.

 


Wspomnienie peregrynacji w Parafii Przemienienia Pańskiego (2019):

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu