Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolscy katolicy opublikowali we włoskiej gazecie apel do papieża Franciszka. Czy biskup Tyrawa może spać spokojnie?

Polscy katolicy opublikowali we włoskiej gazecie apel do papieża Franciszka. Czy biskup Tyrawa może spać spokojnie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 czerwiec 2020 15:04

Dzisiaj Kościół wspomina świętych apostołów Piotra i Pawła, z tej okazji polscy wierni na łamach włoskiej gazety ,,La Repubblica” wykupili ogłoszenie, w którym oczekują interwencji wobec ,,niektórych biskupów”, w zamyśle chodzi również o bp. Jana Tyrawę.

W Polsce żyjemy głównie wyborami prezydenckimi, ale w ostatnim czasie wiele się też dzieje w polskim Kościele – w ubiegłym tygodniu papież Franciszek odsunął od kierowania diecezją kaliską bp. Edwarda Janiaka, mianując na tymczasowego administratora diecezji metropolitę łódzkiego abp. Rysia. Zdaniem wielu katolickich komentatorów – Watykan dał do zrozumienia polskim biskupom, że przelewki się skończyły.

 

Publicysta Tomasz Terlikowski w swoich wypowiedziach mówi o wywodzącej się z Wrocławia grupie kard. Gulbinowicza, w którą wchodzić miał wspomniany biskup Janiak oraz biskup bydgoski Jan Tyrawa.

 

Stolicę Apostolską do przyjrzenia się sytuacji w Polsce mógł skłonić też widoczny konflikt, po tym jak bp. Janiak zaatakował w liście prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

 

Apel w ,,La Repubblica”

Błagamy Cię! Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar. Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła. Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar. Prosimy o interwencję Watykanu. - apel o takiej treści ukazał się dzisiaj po włosku.

 

 

Czytamy w nim o ,,niektórych biskupach”, ale wiemy, że chodzi m.in. o bp. Jana Tyrawę, bowiem pierwotnie jego nazwisko miało się pojawić a liście, włoski wydawca jednak obawiając się możliwych pozwów, nie zgodził się na publikację nazwisk hierarchów kościelnych. Jeżeli papież Franciszek tym apelem się zainteresuje, to bez problemu dotrze do informacji o jakich biskupów chodzi, w szczególności, że o sprawie rozpisywały się polskie portale katolickie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu