Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 5 lat Andrzej Duda pozyskał w Bydgoszczy 16 tys. wyborców

Przez 5 lat Andrzej Duda pozyskał w Bydgoszczy 16 tys. wyborców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 czerwiec 2020 00:39

Dokładnie 16 tys. i jednego wyborcę więcej uzyskał w pierwszej turze więcej prezydent Andrzej Duda, niż podczas pierwszej tury w 2015 roku. Zyskał jednak też Rafał Trzaskowski w stosunku do Bronisława Komorowskiego.

Na Bronisława Komorowskiego w 2015 roku, w pierwszej turze, w Bydgoszczy głosowało 57,8 tys. wyborców, Rafał Trzaskowski uzyskał w niedzielę wynik nieznacznie ponad 70 tys., czyli o około 12 tys. więcej. Wzrost wyników obu kandydatów związany jest przede wszystkim z wyższą frekwencją, która w niedzielę wyniosła 66,67%, natomiast w 2015 roku 50,22%. Stosunek Trzaskowskiego do Dudy wyniósł 40,7% do 31,2%, gdy w 2015 roku Komorowskie do Dudy 41,6% do 27,1%.

 

Kukiz, Hołownia i Bosak

Nie można jednak procentowo porównywać sytuacji sprzed 5 lat, bowiem mieliśmy zupełnie inną sytuację na dalszych miejscach. W 2015 roku fenomenem był na pewno wynik Pawła Kukiza, który uzyskał w Bydgoszczy 29,5 tys. głosów, co mu dało 21,21% poparcia. Kolejna Magdalena Ogórek miała zaledwie 2,68%. Elektorat Pawła Kukiza w dużej mierze poparł w II turze Andrzeja Dudę.

 

Obecnie mamy na trzecim miejscu Szymona Hołownię, który zdobył 29,36 tys. głosów, czyli uzyskał wynik nieznacznie gorszy do Pawła Kukiza pięć lat temu – 17.09%, a dale Krzysztofa Bosaka z prawie 10 tys. głosów w Bydgoszczy – 5,68% poparcia. Wyborcy Hołowni powinni raczej wspomóc Trzaskowskiego.

 

Druga tura przyniosła 20 tys. nowych głosów

W pierwszej turze wyborów z 2015 roku w Bydgoszczy oddano około 140 tys. głosów, co dało frekwencję na wspomnianym poziomie 50,22%. W drugiej turze mieliśmy już ponad 160 tys. głosów i frekwencję na poziomie 57,56%. W Bydgoszczy drugą turę wygrał Bronisław Komorowski zdobywając łącznie 96,5 tys. głosów, czyli zyskał przez dwa tygodnie prawie 40 tys. głosów. Andrzej Duda uzyskał 61,5 tys głosów, czyli zyskał prawie dodatkowe 24 tys. głosów. Stosunek wyniósł pomiędzy kandydatami 61% do 39% na rzecz Komorowskiego.

 

Duda – Latos; Trzaskowski – Bruski; Biedroń - Mackiewicz

Spójrzmy jeszcze n wybory samorządowe z 2018 roku, w których już w pierwszej turze trzecią kadencję zapewnił sobie prezydent Rafał Bruski. Na Bruskiego zagłosowało 76,4 tys. wyborców, co dało mu poparcie na poziomie 54,6 tys. Rafał Trzaskowski zdobył w ostatnią niedzielę zatem o ponad 6 tys. głosów mniej, który najprawdopodobniej by uzyskał, gdyby nie start Szymona Hołowni i wyższa frekwencja (53% w 2018 roku). Analitycy sondażowi wskazują, że Hołownia odebrał też elektorat Robertowi Biedroniowi, na którego zagłosowało ponad 3,5 tys. mniej wyborców niż na Annę Mackiewicz w 2018 roku (pamiętajmy o niższej frekwencji w 2018 roku). Krzysztof Bosak z blisko 10 tys. głosów, nieco przebił wynik Marcina Sypniewskiego, który szedł jednak do wyborów samorządowych pod innym szyldem niż Konfederacja (wzrost może być związany z wyższą frekwencją).

 

Wzrost natomiast dość poważny odnotował Andrzej Duda w stosunku do wyniku Tomasza Latosa w wyborach samorządowych. Był on o ponad 11 tys. głosów wyższy. Oprócz wzrostu frekwencji, mógł być on spowodowany brakiem kandydata Kukiz15, bowiem Władysław Kosiniak-Kamysz nie specjalnie przemawia do elektoratu miejskiego, ale także możliwością mimo wszystko poszerzenia bazy elektoratu PiS w Bydgoszczy.

 

Druga tura przyniesie wiele odpowiedzi

96,5 tys. głosów Bronisława Komorowskiego to najwyższy wynik kandydata związanego z PO w ostatnich latach w Bydgoszczy. Za dwa tygodnie zobaczymy czy uda sie tę bazę powiększyć powyzej 100 tys.  Natomiast dla PiS jest to 61,5 tys. głosów Andrzeja Dudy z 2015 roku, za dwa tygodnie zobaczymy miarodajnie na ile powiększył się elektorat oraz możliwości pozyskiwania poparcia z innych środowisk.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

 • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

  Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu