Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 5 lat Andrzej Duda pozyskał w Bydgoszczy 16 tys. wyborców

Przez 5 lat Andrzej Duda pozyskał w Bydgoszczy 16 tys. wyborców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 30 czerwiec 2020 00:39

Dokładnie 16 tys. i jednego wyborcę więcej uzyskał w pierwszej turze więcej prezydent Andrzej Duda, niż podczas pierwszej tury w 2015 roku. Zyskał jednak też Rafał Trzaskowski w stosunku do Bronisława Komorowskiego.

Na Bronisława Komorowskiego w 2015 roku, w pierwszej turze, w Bydgoszczy głosowało 57,8 tys. wyborców, Rafał Trzaskowski uzyskał w niedzielę wynik nieznacznie ponad 70 tys., czyli o około 12 tys. więcej. Wzrost wyników obu kandydatów związany jest przede wszystkim z wyższą frekwencją, która w niedzielę wyniosła 66,67%, natomiast w 2015 roku 50,22%. Stosunek Trzaskowskiego do Dudy wyniósł 40,7% do 31,2%, gdy w 2015 roku Komorowskie do Dudy 41,6% do 27,1%.

 

Kukiz, Hołownia i Bosak

Nie można jednak procentowo porównywać sytuacji sprzed 5 lat, bowiem mieliśmy zupełnie inną sytuację na dalszych miejscach. W 2015 roku fenomenem był na pewno wynik Pawła Kukiza, który uzyskał w Bydgoszczy 29,5 tys. głosów, co mu dało 21,21% poparcia. Kolejna Magdalena Ogórek miała zaledwie 2,68%. Elektorat Pawła Kukiza w dużej mierze poparł w II turze Andrzeja Dudę.

 

Obecnie mamy na trzecim miejscu Szymona Hołownię, który zdobył 29,36 tys. głosów, czyli uzyskał wynik nieznacznie gorszy do Pawła Kukiza pięć lat temu – 17.09%, a dale Krzysztofa Bosaka z prawie 10 tys. głosów w Bydgoszczy – 5,68% poparcia. Wyborcy Hołowni powinni raczej wspomóc Trzaskowskiego.

 

Druga tura przyniosła 20 tys. nowych głosów

W pierwszej turze wyborów z 2015 roku w Bydgoszczy oddano około 140 tys. głosów, co dało frekwencję na wspomnianym poziomie 50,22%. W drugiej turze mieliśmy już ponad 160 tys. głosów i frekwencję na poziomie 57,56%. W Bydgoszczy drugą turę wygrał Bronisław Komorowski zdobywając łącznie 96,5 tys. głosów, czyli zyskał przez dwa tygodnie prawie 40 tys. głosów. Andrzej Duda uzyskał 61,5 tys głosów, czyli zyskał prawie dodatkowe 24 tys. głosów. Stosunek wyniósł pomiędzy kandydatami 61% do 39% na rzecz Komorowskiego.

 

Duda – Latos; Trzaskowski – Bruski; Biedroń - Mackiewicz

Spójrzmy jeszcze n wybory samorządowe z 2018 roku, w których już w pierwszej turze trzecią kadencję zapewnił sobie prezydent Rafał Bruski. Na Bruskiego zagłosowało 76,4 tys. wyborców, co dało mu poparcie na poziomie 54,6 tys. Rafał Trzaskowski zdobył w ostatnią niedzielę zatem o ponad 6 tys. głosów mniej, który najprawdopodobniej by uzyskał, gdyby nie start Szymona Hołowni i wyższa frekwencja (53% w 2018 roku). Analitycy sondażowi wskazują, że Hołownia odebrał też elektorat Robertowi Biedroniowi, na którego zagłosowało ponad 3,5 tys. mniej wyborców niż na Annę Mackiewicz w 2018 roku (pamiętajmy o niższej frekwencji w 2018 roku). Krzysztof Bosak z blisko 10 tys. głosów, nieco przebił wynik Marcina Sypniewskiego, który szedł jednak do wyborów samorządowych pod innym szyldem niż Konfederacja (wzrost może być związany z wyższą frekwencją).

 

Wzrost natomiast dość poważny odnotował Andrzej Duda w stosunku do wyniku Tomasza Latosa w wyborach samorządowych. Był on o ponad 11 tys. głosów wyższy. Oprócz wzrostu frekwencji, mógł być on spowodowany brakiem kandydata Kukiz15, bowiem Władysław Kosiniak-Kamysz nie specjalnie przemawia do elektoratu miejskiego, ale także możliwością mimo wszystko poszerzenia bazy elektoratu PiS w Bydgoszczy.

 

Druga tura przyniesie wiele odpowiedzi

96,5 tys. głosów Bronisława Komorowskiego to najwyższy wynik kandydata związanego z PO w ostatnich latach w Bydgoszczy. Za dwa tygodnie zobaczymy czy uda sie tę bazę powiększyć powyzej 100 tys.  Natomiast dla PiS jest to 61,5 tys. głosów Andrzeja Dudy z 2015 roku, za dwa tygodnie zobaczymy miarodajnie na ile powiększył się elektorat oraz możliwości pozyskiwania poparcia z innych środowisk.

 

Warte obejrzenia

 • Zawisza przybliża się do III ligi

  W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

  Etykiety: piłka nożna
 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

19 marca 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Dane o szczepieniach są tak prezentowane, że pogubić może się nawet wojewoda

  - W tej chwili mamy w województwie kujawsko-pomorskim 440 tys. (zaszczepionych) dawką pierwszą oraz dawkami dwiema 110 tys. osób – pochwalił się na wtorkowej konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Gdyby tak było to przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepione byłoby 21,6% populacji naszego województwa, czym zawyżalibyśmy znacznie średnią dla Polski, która wynosi 17,5%. Okazuje się, że sposób prezentacji oficjalnych informacji o szczepieniach nie jest zbyt czytelny.

 • Sami sobie zgotowaliśmy ten los

  W niedzielę wykazaliśmy, że w marcu mieliśmy w kujawsko-pomorskim wzrost zgonów w stosunku do roku ubiegłego o 35%, Tzw. zgony nadmiarowe widoczne są od listopada, w tym okresie jest to ponad 6 tys. zgonów. W wielu zestawieniach Polska widnieje jako ten kraj w Europie, gdzie tych przedwczesnych zgonów jest najwięcej i to jest nasza wielka porażka.

Wiadomości z regionu