Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Pomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 sierpień 2020 09:31

Równo za tydzień będziemy obchodzić 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – tak bowiem okrzyknięta została zwycięska Bitwa Warszawska. W tym roku wielkiego świętowania jednak nie będzie, z uwagi na epidemię COVID-19, ale warto znaleźć choć chwilę czasu na zadumę, bowiem to ta bitwa z sierpnia 1920 roku przesądziła o tym, że ogłoszona w listopadzie 1918 roku niepodległość nie była epizodem tymczasowym.

 

15 sierpnia 1930 roku, dokładnie w 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy odsłonięto pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, było to wotum wdzięczności bydgoszczan za zwycięską bitwę dekadę wcześniej. Wspomnianego 15 sierpnia w kościele garnizonowym odprawiona została Msza Święta, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią. Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

 

 

Społeczeństwo bydgoskie dalej wdzięczne

Upływ kilkudziesięciu lat sprawił, że wizerunek Matki Boskiej w ramach naturalnej kolei rzeczy zaczął ulegać degradacji. W ostatnich latach pomnik przeszedł gruntowną renowację, na co ponownie zrzuciło się bydgoskie społeczeństwo. Na renowacje figury, będącej wotum za zwycięską Bitwę Warszawską, zbieraliśmy w ostatnich latach przy okazji Wszystkich Świętych, w ramach kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

Nie wszyscy sobie zdajemy sprawę, że dorzucając do tej kwesty, dołożyliśmy cegiełkę do renowacji tego szczególnego pomnika, ale najważniejsze, że na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej mamy w Bydgoszczy specjalne miejsce, gdzie możemy podziękować za tamtą bitwę.

 

Warte obejrzenia

  • Mecz Sportisu z Zawiszą był hitem 14 kolejki. Niebiesko-czarni nowym liderem

    Na najciekawsze mecze w tym sezonie IV ligi musieliśmy poczekać dopiero do jesieni. Hitem 14 kolejki był pojedynek Sportisu Łochowo z Zawiszą Bydgoszcz. Ten mecz można uznać za bardzo ciekawy, było w nim bowiem pełno emocji i gry do ostatniej minuty. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

    Coraz bardziej na rozgrywki odbija się epidemia COVID-19, od kilku kolejek kibice mecze

    Etykiety: piłka nożna
  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu