Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz wyszczepiła przeciwko grypie już kilkuset seniorów

Bydgoszcz wyszczepiła przeciwko grypie już kilkuset seniorów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 listopad 2020 15:58

Z problemami, ale udało się ruszyć – ratusz planuje, do końca roku, zrefundować 2,4 tys. szczepionek na grypę dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Jak poinformowała na dzisiejszej zdalnej sesji Rady Miasta dyrektor Agnieszka Bańkowska – udało się ten zamiar zrealizować już w 34%.

 

W połowie października ratusz informował o problemach we wdrażaniu planowanego programu szczepień, z uwagi na brak dostępnych szczepionek na rynku. Dzisiaj dowiedzieliśmy się jednak, że część szczepionek już zrefundowano, wykonując 34%. Dyrektor Bańkowska wyraziła nadzieje, że uda się go w całości zrealizować do końca grudnia, ale wszystko zależeć będzie od dostępności szczepionki. Ceny szczepionek na grypę wahają się od 50 do 300 zł.

 

Braki w dostępności szczepionek są spowodowane epidemią COVID-19, która sprawiła, że wzrósł na nie popyt. Zdaniem lekarzy zaszczepienie przeciwko grypie może sprawić, że przebycie COVID-19 będzie łagodniejsze, a także uniknąć tzw. twindemii, czyli zakażenia wirusem grypy i COVID-19 jednocześnie.

 

Interpelacje w sprawie dostępności szczepionek w naszym województwie oraz refundacji z pieniędzy rządowych złożył do ministra zdrowia poseł Jan Szopiński. Jak odpowiada mu Ministerstwo Zdrowia - Należy podkreślić, że ze względu na proces produkcyjny szczepionek sezonowych przeciw grypie, szacowanie wielkości dostaw planowane jest z rocznym wyprzedzeniem, natomiast w październiku 2019 r., gdy jeszcze nie rozwinęła się epidemia wirusa SARS2 CoV-2 nie sposób było przewidzieć, że potrzeby te w roku bieżącym będą znacznie większe. Jak zostało zauważone na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepiania przeciw grypie w Polsce, w odróżnieniu od niektórych krajów europejskich gdzie wyszczepialność jest na poziomie 20 - 25%, w całej populacji utrzymywał się na bardzo niskim poziomie (w zakresie 3,26 - 4,12%) a w ubiegłym roku zaszczepiło się około 4% społeczeństwa, z czego 300 tys. osób skorzystało ze szczepionek refundowanych.

 

Ministerstwo przewiduje, że na polski rynek trafi ponad 2 mln szczepionek - Firmy farmaceutyczne przeznaczyły na polski rynek większą liczbę szczepionek niż było to w ubiegłym roku dotyczy to zarówno produktów objętych refundacją jak i nierefundowanych. Zadeklarowane ilości produktu to 2 mln dawek szczepionek, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane, łącznie na rzecz szczepionek refundowanych zadeklarowane jest 218% liczby opakowań sprzedanych w roku ubiegłym.

 

Szczyt zachorowań na grypę przypada w okresie między stycznie i marcem.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

    W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Grudzień okazał się jeszcze tragiczniejszy o listopada

    W grudniu według danych Eurostatu w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 3,5 tys. zgonów, to najwięcej od czasu II wojny światowej, także więcej o listopada, który uznawany był do tej pory jako najbardziej tragiczny miesiąc – prawie 2,9 tys. zgonów. Wstępne dane wskazują, że w 2020 roku w naszym województwie zmarło ponad 26 tys. osób.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu