Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz wyszczepiła przeciwko grypie już kilkuset seniorów

Bydgoszcz wyszczepiła przeciwko grypie już kilkuset seniorów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 listopad 2020 15:58

Z problemami, ale udało się ruszyć – ratusz planuje, do końca roku, zrefundować 2,4 tys. szczepionek na grypę dla mieszkańców powyżej 65 roku życia. Jak poinformowała na dzisiejszej zdalnej sesji Rady Miasta dyrektor Agnieszka Bańkowska – udało się ten zamiar zrealizować już w 34%.

 

W połowie października ratusz informował o problemach we wdrażaniu planowanego programu szczepień, z uwagi na brak dostępnych szczepionek na rynku. Dzisiaj dowiedzieliśmy się jednak, że część szczepionek już zrefundowano, wykonując 34%. Dyrektor Bańkowska wyraziła nadzieje, że uda się go w całości zrealizować do końca grudnia, ale wszystko zależeć będzie od dostępności szczepionki. Ceny szczepionek na grypę wahają się od 50 do 300 zł.

 

Braki w dostępności szczepionek są spowodowane epidemią COVID-19, która sprawiła, że wzrósł na nie popyt. Zdaniem lekarzy zaszczepienie przeciwko grypie może sprawić, że przebycie COVID-19 będzie łagodniejsze, a także uniknąć tzw. twindemii, czyli zakażenia wirusem grypy i COVID-19 jednocześnie.

 

Interpelacje w sprawie dostępności szczepionek w naszym województwie oraz refundacji z pieniędzy rządowych złożył do ministra zdrowia poseł Jan Szopiński. Jak odpowiada mu Ministerstwo Zdrowia - Należy podkreślić, że ze względu na proces produkcyjny szczepionek sezonowych przeciw grypie, szacowanie wielkości dostaw planowane jest z rocznym wyprzedzeniem, natomiast w październiku 2019 r., gdy jeszcze nie rozwinęła się epidemia wirusa SARS2 CoV-2 nie sposób było przewidzieć, że potrzeby te w roku bieżącym będą znacznie większe. Jak zostało zauważone na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepiania przeciw grypie w Polsce, w odróżnieniu od niektórych krajów europejskich gdzie wyszczepialność jest na poziomie 20 - 25%, w całej populacji utrzymywał się na bardzo niskim poziomie (w zakresie 3,26 - 4,12%) a w ubiegłym roku zaszczepiło się około 4% społeczeństwa, z czego 300 tys. osób skorzystało ze szczepionek refundowanych.

 

Ministerstwo przewiduje, że na polski rynek trafi ponad 2 mln szczepionek - Firmy farmaceutyczne przeznaczyły na polski rynek większą liczbę szczepionek niż było to w ubiegłym roku dotyczy to zarówno produktów objętych refundacją jak i nierefundowanych. Zadeklarowane ilości produktu to 2 mln dawek szczepionek, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane, łącznie na rzecz szczepionek refundowanych zadeklarowane jest 218% liczby opakowań sprzedanych w roku ubiegłym.

 

Szczyt zachorowań na grypę przypada w okresie między stycznie i marcem.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Możemy mieć nawet 10 przewoźników w kujawsko-pomorskim. Czy dojdzie do rozbicia dzielnicowego na kolei?

  Najprawdopodobniej w kwietniu Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosi przetarg na obsługę linii pasażerskich o charakterze lokalnym od grudnia bieżącego roku, do grudnia 2030 roku. Zaskoczeniem dla branży jest decyzja o podziale przetargu nie na 3 pakiety jak planowano, ale na 10. Teoretycznie może być nawet 10 przewoźników, w praktyce będzie to zapewne liczba większa, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że na rynek podzielony w ostatnich latach pomiędzy Polregio i Arrivę wejdą kolejne podmioty.

  Etykiety: kolej
 • Najgorsze w tej pandemii w kujawsko-pomorskim możemy mieć już za sobą

  Dzisiaj łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła 4 tys., do maja musimy się spodziewać dość sporej liczby zgonów, natomiast widoczny jest spadek pacjentów hospitalizowanych, czyli najprawdopodobniej moment największego obciążenia systemu ochrony zdrowia mamy już za sobą.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu