Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Placu Wolności można było zobaczyć jak żyło się w okupowanych przez Niemców miastach

Na Placu Wolności można było zobaczyć jak żyło się w okupowanych przez Niemców miastach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 wrzesień 2014 19:29

27 września obchodziliśmy 75 rocznicę utworzenia polskiego państwa podziemnego w okupowanej przez nazistów i sowietów Polsce. Z tej okazji rekonstruktorzy cofnęli Plac Wolności w Bydgoszczy do okresu okupacji hitlerowskiej.

Przechodząc ulicą Gdańską bądź przez park Kazimierza Wielkiego obok fontanny ,,Potop” mogliśmy zobaczyć osoby ubrane w stroje z innej epoki. Niekiedy rozlegały się też strzały. Grupa Sarmackie Dziedzictwo przedstawiała inscenizacje pt. ,,Obrazy wojny”. Mogliśmy zobaczyć jak żyło okupowane przez Niemców miasto.

 

Jak mogą wskazywać oddawane wystrzały z broni palnej, nie było zbyt spokojnie. Niemieccy żołnierze musieli się bowiem obawiać działających w ramach państwa podziemnego partyzantów. Dochodziło do zamachów na wysokich oficerów hitlerowskich. Młodzi Polacy natomiast na złość hitlerowcom malowali na słupach ogłoszeniowych znak ,,Polski Walczącej”, co bardzo ich irytowało, stąd też nie mieli oporów, aby strzelać do nich.

 

Czym bliżej końca wojny, tym Polacy coraz śmielej prowadzili działania dywersyjne.

 

 

W dniu 27 września 1939 roku, gdy jeszcze Warszawa się broniła, dowódca obrony miasta stołecznego Juliusza Rómlla powołano Służbę Zwycięstwa Polski, która została podporządkowana rządowi Rzeczypospolitej Polski na uchodźstwie. Później przekształcił się on w Armię Krajową (AK).

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu