Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChcą usunąć Pomnik Walki i Męczeństwa

Chcą usunąć Pomnik Walki i Męczeństwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 wrzesień 2014 07:45

Już w przyszłym roku z płyty Starego Rynku miałby zostać usunięty pomnik przypominający o zbrodniach niemieckich, które odbywały się w tym miejscu przed 75 laty. W jego miejscu znaleźć by się miała fontanna, która mieści się obecnie przy bibliotece. Wcześniej przeszłaby ona jednak rewitalizację. Spodziewać się należy protestów i niepokoi społecznych.

 

Takie ustalenia miały paść na posiedzeniu specjalnego zespołu, który prezydent Rafała Bruski powołał, do podjęcia ustaleń na temat rewitalizacji Starego Rynku. Miałoby to być naturalne następstwo trwających obecnie prac na bydgoskich uliczkach. Mówienie o usunięciu Pomnika Walki i Męczeństwa na pewno wywoła burzę polityczną, gdyż wiele środowisk po prostu nie wyobraża sobie tego kroku.

 

9 września 1939 roku niedaleko miejsca, gdzie mieści się obecnie pomnik, miały miejsce pierwsze publiczne egzekucje na ludności polskiej. Po wojnie postawiono pomnik, aby upamiętnić tamte tragiczne zdarzenia, a pamięć po nich jest wciąż żywa. Świadczą o tym pojawiające się w poprzednich latach koncepcje usunięcia pomnika, co spotykało się natychmiast z protestami społecznymi. Zapewne podobnie będzie i przy tej koncepcji.

 

Gromka krytyka spotkała poprzedniego prezydenta Konstantego Dombrowicza, gdy podejmował działania w celu nowej zabudowy rynku. Po wyborach prezydent Bruski z tych planów się wycofał i właściwie przez okres tej kadencji tematu nie było.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna
  • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

    We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

    Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu