Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Biedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2017 13:04

Rok 2017 będzie pierwszym pełnym funkcjonowania stowarzyszenia JST Metropolia Bydgoszcz. Oznacza to, że członkowie będą musieli zapłacić składki, zaś stowarzyszenie zyska fundusze na realizację swoich zadań.

Wysokość składek ustalono na poziomie 50 groszy od mieszkańca dla gminy oraz 50 groszy dla powiatu. W przypadku Bydgoszczy, miasta na prawach powiatu będzie to 1 zł od mieszkańca. Opierając się o dane z Rocznika statystycznego GUS przedstawiającego dane ludnościowe na rok 2015, wysokość składek nie przyniesie nawet 600 tys. zł.

 

Przedstawiciele samorządów sąsiadujących z Bydgoszczą nie ukrywają, że wobec stowarzyszenia mają nadzieję związane przede wszystkim z rozwojem transportu publicznego. Na realizację tego typu przedsięwzięć kwota niecałych 600 tys. zł nie jest jednak zbyt wielka. Za funkcjonowanie czterech linii podmiejskich całorocznych (91, 92, 93 i 94) oraz sezonowej 99 w 2017 roku gminy: Białe Błota, Osielsko, Dobrcz i Nowa Wieś Wielka dopłacą budżetowi Miasta Bydgoszczy 2,872 mln zł.

 

Teoretycznie za te pieniądze można by próbować wydłużyć trasę wspomnianych linii, aby dojeżdżały bliżej centrum Bydgoszczy, gdyż obecnie kończą kursowanie na obrzeżach miasta. Trzeba jednak pamiętać, że te linie obsługują zaledwie kilka gmin tworzących stowarzyszenie, co może się nie spodobać już partnerom z powiatów: nakielskiego, żnińskiego, inowrocławskiego czy świeckiego.

 

Powyższa kwota byłaby już jednak znaczna, gdyby chcieć opracować studium transportowe dla obszaru ,,metropolii”. Kilka dni temu na naszych łamach opisywaliśmy, że Bydgoszcz dokłada ponad 80 tys. w roku 2017 do powstania studium ,,Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz rozwoju”, którego liderem jest Toruń. Tamto opracowanie obejmie jednak tylko część partnerów Bydgoszczy ze stowarzyszenia, dlatego dla rozwoju wewnętrznego tej ,,metropolii” nie będzie miało specjalnego pożytku.

 

Stowarzyszenie zostało już zarejestrowane przez sąd i w tym momencie osoby odpowiedzialne za to dzieło, muszą zacząć szukać odpowiedzi co dalej, aby nie był to kolejny martwy związek samorządów.

 

Stowarzyszenie zawiązały samorządy: Bydgoszczy, Białych Błot, Nowej Wsi Wielkiej, Solca Kujawskiego, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Osielska, Koronowa, Siecienka, Pruszcza Pomorskiego, Rojewa, Łabiszyna, Żnina, Barcina, Szubina, Nakła, Kcyni, Sadek i Mroczy oraz powiatów bydgoskiego i nakielskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis czy Mustang?

  Za nami 29 kolejka V ligi – w tym tygodniu Zawisza będący pewnym awansu do IV ligi pauzował z powodu wycofania się z rozgrywek Iskry Ciechocin. W tej kolejce nie wybiegli na boisko również piłkarze Mustanga Ostaszewo, którzy z powodu wycofania się z rozgrywek Gryfa Siecienko sobotni mecz wygrali poprzez walkower. Wicelider Sportis Łochowo wygrał 1:2 na wyjeździe z Pomorzaninem Serock.

 • Trzy lata i trzy awanse

  Zaczęło się w 2016 roku, gdy pojawiła się realna groźba, że Zawisza zniknie z piłkarskiej mapy Polski, gdy wręcz sensacyjnie klub nie otrzymał licencji na grę w I lidze. Zapadła decyzja, aby oddolnie odbudować piłkę na Zawiszy - zaczęto od B-klasy, bez większego prestiżu, ale patrząc długofalowo do przodu. Dzisiaj mamy już IV ligę, a cel pozostaje niezmienny Ekstraklasa.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • To może być największa afera III Rzeczypospolitej

  Komisja śledcza ds. afery Amber Gold zakończyła swoje prace, po wakacjach Sejm najprawdopodobniej zajmie się jej raportem końcowym. Grupa posłów pracujących w tej komisji gościła w poniedziałek w Świeciu nad Wisłą, gdzie wzięli udział w otwartym spotkaniu dla mieszkańców.

  Etykiety: Amber Gold Świecie
 • To może być przełomowe zawiadomienie do prokuratury

  Dzisiaj Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie z wnioskiem o zbadanie czy członkowie rządu nie dopuścili się przęstępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sprawa dotyczy niedofinansowania świadczeń ratujących życie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.