Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Biedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2017 13:04

Rok 2017 będzie pierwszym pełnym funkcjonowania stowarzyszenia JST Metropolia Bydgoszcz. Oznacza to, że członkowie będą musieli zapłacić składki, zaś stowarzyszenie zyska fundusze na realizację swoich zadań.

Wysokość składek ustalono na poziomie 50 groszy od mieszkańca dla gminy oraz 50 groszy dla powiatu. W przypadku Bydgoszczy, miasta na prawach powiatu będzie to 1 zł od mieszkańca. Opierając się o dane z Rocznika statystycznego GUS przedstawiającego dane ludnościowe na rok 2015, wysokość składek nie przyniesie nawet 600 tys. zł.

 

Przedstawiciele samorządów sąsiadujących z Bydgoszczą nie ukrywają, że wobec stowarzyszenia mają nadzieję związane przede wszystkim z rozwojem transportu publicznego. Na realizację tego typu przedsięwzięć kwota niecałych 600 tys. zł nie jest jednak zbyt wielka. Za funkcjonowanie czterech linii podmiejskich całorocznych (91, 92, 93 i 94) oraz sezonowej 99 w 2017 roku gminy: Białe Błota, Osielsko, Dobrcz i Nowa Wieś Wielka dopłacą budżetowi Miasta Bydgoszczy 2,872 mln zł.

 

Teoretycznie za te pieniądze można by próbować wydłużyć trasę wspomnianych linii, aby dojeżdżały bliżej centrum Bydgoszczy, gdyż obecnie kończą kursowanie na obrzeżach miasta. Trzeba jednak pamiętać, że te linie obsługują zaledwie kilka gmin tworzących stowarzyszenie, co może się nie spodobać już partnerom z powiatów: nakielskiego, żnińskiego, inowrocławskiego czy świeckiego.

 

Powyższa kwota byłaby już jednak znaczna, gdyby chcieć opracować studium transportowe dla obszaru ,,metropolii”. Kilka dni temu na naszych łamach opisywaliśmy, że Bydgoszcz dokłada ponad 80 tys. w roku 2017 do powstania studium ,,Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz rozwoju”, którego liderem jest Toruń. Tamto opracowanie obejmie jednak tylko część partnerów Bydgoszczy ze stowarzyszenia, dlatego dla rozwoju wewnętrznego tej ,,metropolii” nie będzie miało specjalnego pożytku.

 

Stowarzyszenie zostało już zarejestrowane przez sąd i w tym momencie osoby odpowiedzialne za to dzieło, muszą zacząć szukać odpowiedzi co dalej, aby nie był to kolejny martwy związek samorządów.

 

Stowarzyszenie zawiązały samorządy: Bydgoszczy, Białych Błot, Nowej Wsi Wielkiej, Solca Kujawskiego, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Osielska, Koronowa, Siecienka, Pruszcza Pomorskiego, Rojewa, Łabiszyna, Żnina, Barcina, Szubina, Nakła, Kcyni, Sadek i Mroczy oraz powiatów bydgoskiego i nakielskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Z meczu: Zawisza - Naprzód Jabłonowo Pomorskie

  W niedzielę po dość trudnym meczu Zawisza pokonał przy ulicy Sielskiej w Fordonie Naprzód Jabłonowo Pomorskie. Dzięki temu zwycięstwu niebiesko-czarni utrzymali 7 punktową przewagę nad drugim Mustangiem Ostaszewo. Zapraszamy do obejrzenia szerszej relacji filmowej z tego spotkania.

 • Naprzód Jabłonowo przypomnia Zawiszy, że o awans musi jeszcze powalczyć

  Po wysokim zwycięstwie nad Promieniem w pierwszej kolejce w rundzie wiosennej, w niedzielę Zawisza podejmował Naprzód Jabłonowo Pomorskie, był to mecz na pewno ciężki, którego wynik ważył się do końca gry.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Parlament Europejski przyjął dzisiaj ACTA2. Co to dla nas oznacza?

  Dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazywaną popularnie ACTA2 Parlament Europejski postanowił przegłosować jeszcze w tej kadencji. Dzisiaj budzącą kontrowersję dyrektywę przegłosowano przy 348 głosach za i 274 przeciwnych. Większość polskich posłów głosowała przeciwko, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w tej sprawie byli podzieleni.

 • Słoweński port rozpoczyna współpracę z polskimi regionami

  W trakcie odbywającego się w ubiegłą środę Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk przyjęto pierwszego zagranicznego członka wspierającego. Jest nim port morski w słoweńskim Koprze (Luka Koper). Do Stowarzyszenia przystąpiło również Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.