Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Biedne Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 styczeń 2017 13:04

Rok 2017 będzie pierwszym pełnym funkcjonowania stowarzyszenia JST Metropolia Bydgoszcz. Oznacza to, że członkowie będą musieli zapłacić składki, zaś stowarzyszenie zyska fundusze na realizację swoich zadań.

Wysokość składek ustalono na poziomie 50 groszy od mieszkańca dla gminy oraz 50 groszy dla powiatu. W przypadku Bydgoszczy, miasta na prawach powiatu będzie to 1 zł od mieszkańca. Opierając się o dane z Rocznika statystycznego GUS przedstawiającego dane ludnościowe na rok 2015, wysokość składek nie przyniesie nawet 600 tys. zł.

 

Przedstawiciele samorządów sąsiadujących z Bydgoszczą nie ukrywają, że wobec stowarzyszenia mają nadzieję związane przede wszystkim z rozwojem transportu publicznego. Na realizację tego typu przedsięwzięć kwota niecałych 600 tys. zł nie jest jednak zbyt wielka. Za funkcjonowanie czterech linii podmiejskich całorocznych (91, 92, 93 i 94) oraz sezonowej 99 w 2017 roku gminy: Białe Błota, Osielsko, Dobrcz i Nowa Wieś Wielka dopłacą budżetowi Miasta Bydgoszczy 2,872 mln zł.

 

Teoretycznie za te pieniądze można by próbować wydłużyć trasę wspomnianych linii, aby dojeżdżały bliżej centrum Bydgoszczy, gdyż obecnie kończą kursowanie na obrzeżach miasta. Trzeba jednak pamiętać, że te linie obsługują zaledwie kilka gmin tworzących stowarzyszenie, co może się nie spodobać już partnerom z powiatów: nakielskiego, żnińskiego, inowrocławskiego czy świeckiego.

 

Powyższa kwota byłaby już jednak znaczna, gdyby chcieć opracować studium transportowe dla obszaru ,,metropolii”. Kilka dni temu na naszych łamach opisywaliśmy, że Bydgoszcz dokłada ponad 80 tys. w roku 2017 do powstania studium ,,Bydgosko-Toruńskiego Partnerstwa na rzecz rozwoju”, którego liderem jest Toruń. Tamto opracowanie obejmie jednak tylko część partnerów Bydgoszczy ze stowarzyszenia, dlatego dla rozwoju wewnętrznego tej ,,metropolii” nie będzie miało specjalnego pożytku.

 

Stowarzyszenie zostało już zarejestrowane przez sąd i w tym momencie osoby odpowiedzialne za to dzieło, muszą zacząć szukać odpowiedzi co dalej, aby nie był to kolejny martwy związek samorządów.

 

Stowarzyszenie zawiązały samorządy: Bydgoszczy, Białych Błot, Nowej Wsi Wielkiej, Solca Kujawskiego, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Osielska, Koronowa, Siecienka, Pruszcza Pomorskiego, Rojewa, Łabiszyna, Żnina, Barcina, Szubina, Nakła, Kcyni, Sadek i Mroczy oraz powiatów bydgoskiego i nakielskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Michał Żurowski wzmocni Zawiszę

  Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza będzie miało koordynatora ds. szkolenia. To zadanie powierzone będzie byłemu piłkarzowi Michałowi Żurowskiemu, obecnie wykładowcy na UKW i kursach trenerskich.

 • Podsumowanie roku Zawiszy Bydgoszcz

  Rok 2018 powoli dobiega końca, przygotowaliśmy jego klubowe podsumowanie w Zawiszy Bydgoszcz. Był to rok awansu do V ligi oraz budowania dobrej pozycji wyjściowej przed rundą wiosenną, po której jak wszyscy kibice niebiesko-czarnych liczymy na awans do IV ligi. W między czasie mieliśmy też widowiskową prezentację na Brdzie.  Zapraszamy do oglądania.

Wiadomości sportowe

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

 • Jak walczyć z groźbami i cyberprzemocą w internecie?

  Ostatnie tragiczne wydarzenia sprawiły, iż groźby pozbawienia życia, które pojawiały się w internecie, zaczęto ścigać na poważnie. Od kilku lat funkcjonuje specjalistyczna strona internetowa – dyzurnet.pl, w ramach której eksperci reagują na zgłoszenia internautów. Przypomina o niej Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Kontrowersyjne zapisy oddalają decyzje w sprawie ACTA2

  Dzisiaj (sobota, 19 stycznia) w wielu miejscach Europy odbywają się protesty przeciwko dyrektywie o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, nazwanej popularnie jako ACTA2. Póki co żadne decyzje w tej sprawie nie zapadną, bowiem pomiędzy członkami Rady Europy pojawiły się duże wątpliwości.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.