Jesteś tutaj: HomeInowrocławNajstarszy polski benedyktyn był gościem na Kujawach

Najstarszy polski benedyktyn był gościem na Kujawach

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 28 grudzień 2019 13:47
Najstarszy polski benedyktyn był gościem na Kujawach Fot: KCK

Tuż przed świętami – 20 i 21 grudnia – gościem Kujawskiego Centrum Kultury był ojciec Leon Knabit, znany z wielu publikacji książkowych. Kilka dni później (26 grudnia) benedyktyn skończył 90 lat. W przeszłości przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II.

Ojciec Knabit został zaproszony na Kujawy w związku z premierą filmu ,,Prymas z Kujaw”, który powstał na 90. rocznicę urodzin prymasa Józefa Glempa, który urodził się w Inowrocławiu.

 

Film ukazywał wczesne lata życia Glempa spędzone na Kujawach, powroty w rodzinne strony oraz problemy, z którymi musiał się zmagać w czasie swojego prymasowskiego pontyfikatu. W produkcji wykorzystano wspomnienia osób znających życie i posługę Prymasa, a także archiwalne nagrania oraz zdjęcia, które miały na celu przypomnieć i uobecnić osobę Prymasa – informuje Kujawskie Centrum Kultury.

 

Oficjalnie ojciec Knabit był gościem Instytutu Prymasa Glempa, który funkcjonuje przy Kujawskim Centrum Kultury. W trakcie spotkania otwartego dla mieszkańców benedyktyn dzielił się swoimi życiowym doświadczeniem i anegdotami.

 

Ojciec Leon Knabit jest najstarszym benedyktynem w Polsce, natomiast opactwo benedyktyńskie uchodzi za najstarsze w Polsce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Pracodawcy pomimo kryzysu starają się zachować miejsca pracy

  Gdy marcu podjęto strategię walki z COVID-19 poprzez lockdown zaczęły pojawiać się niezbyt optymistyczne prognozy wskazujące na znaczy wzrost bezrobocia. Kluczowa będzie oczywiście jesień, ale wszystko wskazuje, że te niezbyt optymistyczne prognozy się nie spełnią. Lipiec był w województwie kujawsko-pomorskim miesiącem, w którym liczba bezrobotnych spadła.

  Etykiety: bezrobocie
 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury

Wiadomości z regionu