Jesteś tutaj: HomeInowrocławKujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Kujawscy rolnicy protestują przeciwko zasadom sprzedaży ziemi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 20 styczeń 2014 15:57

W Pławinku leżącym pomiędzy Inowrocławiem a Włocławkiem od 14 stycznia trwa protest rolników, którym nie podoba się polityka prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Przy drodze wojewódzkiej nr 252 kilka kilometrów od Inowrocławia stoją oflagowane ciągniki oraz przyczepa kempingowa, w której śpią protestujący rolnicy.

 

W ich opinii ceny ziemi w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim są najdroższymi w kraju. Średnio są wyższe o 40% od średniej krajowej, co praktyce sprawia, że są ponad dwukrotnie wyższe niż np. w wojewódzkie podkarpackim.

 

Taki stan rzeczy zdaniem rolników nie sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich w naszym regionie. Ponadto problemem ma być także przejmowanie ziemi przeznaczonej na powiększanie rodzimych gospodarstw rolnych przez duże zagraniczne koncerny. Dzieje się to przy pośrednictwie tzw. podstawionych słupów.

 

Problem ten dostrzega Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego, którego przedstawiciel odwiedził w niedzielę protestujących - Uważamy, że przepisy regulujące obrót ziemią w Polsce powinny zostać zmodyfikowane tak żeby w lepszy sposób zabezpieczać interesy polskich rolników. Ziemia to nie jest towar jak każdy inny i państwo musi o tym pamiętać. Kupujący powinien np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapłacenia kary i obowiązek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego – wyjaśnia Marcin Wroński.

 

Przekazał on protestującym portret Wincentego Witosa, którego 140 rocznica urodzin przypadnie jutro -Był wielkim zwolennikiem posiadania przez chłopów ziemi – wyjaśnia instytut. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu