Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie samorząd również ,,namieszał” w dokumentach finansowych

W Koronowie samorząd również ,,namieszał” w dokumentach finansowych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Dobrcz i Koronowo środa, 06 listopad 2019 00:15

Zmiany podatkowe oraz niepełne pokrycie przez państwo kosztów utrzymania edukacji, to problem odczuwalny przez mniejsze samorządy. Niepewność co do dochodów sprawiła, że burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski nie mógł spełnić oczekiwać radnych dotyczących jednej inwestycji, większość postanowiła odrzucić korektę wieloletniej perspektywy finansowej i teraz gmina Koronowo w dokumentach finansowych znalazła się w pacie.

 

Kilka dni temu pisaliśmy o dość niecodziennej sytuacji w gminie Dobrcz, gdzie radni najpierw uchwalili aktualizację wieloletniej perspektywy finansowej, a następnie odrzucili korektę budżetu na bieżący rok. Oba dokumenty powinny być tożsame, zaktualizowana przez radnych wieloletnia perspektywa finansowa zakłada zmiany w dochodach i wydatkach na rok 2019, ale tego już nie wykazuje dokument budżetu na rok 2019 z powodu odrzucenia korekty przez radnych.

 

Kilka dni później, w sąsiedniej gminie Koronowo radni postąpili na odwrót, zaktualizowali budżet na rok 2019, ale już nie wieloletnią perspektywę finansową. W praktyce oba dokumenty są rozbieżne, a powinny według ustawy o finansach publicznych być zbieżne. Artykuł 290 ustawy o finansach publicznych nakazuje aktualizację wpf „nie później niż uchwałę budżetową", czyli powinno to nastąpić na jednej sesji. W Koronowie tak się nie stało.

 

Poszło o strażaków

Grupa radnych oczekiwała uwzględnienia w wieloletniej perspektywie finansowej inwestycji związanej z budową boksu dla OSP we Wtelnie. Radni wskazywali, iż ta jednostka wypełnia wiele zadań dla społeczności lokalnej, chociażby zaangażowana była przed dwoma laty przy usuwaniu skutków nawałnic, które dość dotkliwie dotknęły gminę Koronowo. Budowa boksu miałaby zabezpieczyć sprzęt strażacki przed warunkami atmosferycznymi.

 

Burmistrz nie chciał się jednak deklarować, bowiem wysokość dochodów gminy jest niepewna po ostatnich decyzjach parlamentu. Od kilku miesięcy większość osób, która nie ukończyła 26 roku życia jest zwolniona z podatku dochodowego, natomiast od października wysokość podatku PIT zmniejszona została do 17% (dla większości Polaków, według najniższego kryterium dochodowego). Skarbnik Alicja Tymek wskazywała, że PIT to jedno z głównych źródeł dochodów Koronowa, stąd też skutki nowych regulacji przełożą się na finanse gminy. Ponadto wskazała ona na koszty podwyżek dla nauczycieli, które Koronowo kosztować mają około 2 mln zł, gdy państwo zwiększy subwencje oświatową tylko o około 400 tys. zł.

 

- W rok świata nie naprawię. Budżet OSP Wtelno w tym roku jest najwyższy i przekroczył milion złotych – apelował do radnych burmistrz Patryk Mikołajewski. Większości dla aktualizacji wpf jednak zabrakło.

 

Podobnie jak w przypadku Dobrcza, gmina Koronowo zapewne znajdzie się pod lupą organów nadzoru – Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy i Wojewody, bowiem dokument budżetu i wpf muszą być ze sobą zgodne.

 

Warte obejrzenia

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Ponad 100 tys. mieszkańców kujawsko-pomorskiego było zakażonych COVID-19

    W czwartek 21 stycznia stwierdzono 729 nowe zakażenia COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, po uwzględnieniu tej liczby mamy łącznie od marca ubiegłego roku ponad 100 tys. zakażonych. W rzeczywistości liczba ta jest kilka razy wyższa, bowiem jak zaznaczają eksperci, klinicznie udaje się potwierdzić mniejszość zakażeń, bowiem wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjaowo. Od początku pandemii zmarło w naszym województwie 2065 osób, granica 2 tys. została przekroczona we wtorek 19 stycznia.

    Etykiety: covid19
  • Niedzielski: w I kwartale możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln Polaków

    W pierwszym kwartale 2021 r. możemy zaszczepić maksymalnie 2,5 czy 2,7 mln ludzi, o ile nie pojawią się nowe dostawy szczepionek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał jednocześnie, że jest perspektywa dostawy do Polski 16 mln dawek szczepionek firmy AstraZeneca.

     

Wiadomości z regionu