Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAkademia Muzyki Dawnej zainauguruje VIII koncerty Maryjne z Różą

Akademia Muzyki Dawnej zainauguruje VIII koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 kwiecień 2018 13:17

W czwartek 3 maja, pierwszy raz zabrzmią Koncerty Maryjne z Różą w ramach VIII edycji, ku czci Matki Boskiej Pięknej Miłości, patronki Bydgoszczy. Tegorocznym motywem przewodnim koncertów będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, co dość mocno wpisuje się w całą tradycję tych koncertów.

 

Geneza chwalenia Matki Bożej w bydgoskiej katedrze sięga bowiem lat 20-tych, gdy bydgoskie chóry przychodziły spontanicznie śpiewem dziękować Opatrzności za powrót Bydgoszczy do Polski w dniu 20 stycznia 1920 roku. W tym roku będziemy również w sposób szczególny dziękować za niepodległą Polskę.

 

Po wybuchu II wojny światowej koncerty na bardzo długo zostały zaniechane. Dopiero 8 lat temu Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy postanowiło ją reaktywować, przez co powstał bardzo ciekawy przegląd chórów z Bydgoszczy i regionu. Pojawiają się również artyści z innych części kraju, zaś same Koncerty Maryjne z Różą odwiedzają inne miasta. W tym roku ponownie patronatu nad koncertami udzieliło Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp. Jan Tyrawa. Cieszymy się również, iż przy tym dziele możemy być ponownie obecni jako Portal Kujawski.

 

Wszystkie koncerty odbywać będą się bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej, około godziny 18:30. Niektórzy artyści będą ubogacać dodatkowo oprawę Mszy Świętej.

 

3 maja – 18:30

Jak już wspomnieliśmy, na inauguracje zagra Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej, muzycy grający na starych instrumentach upowszechniający muzykę z XVI i XVII wieku. W ubiegłym roku ich koncert wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Skład zespołu: Elżbieta Izdebska – sopran, Maria Mateja – sopran, Natalia Tyrańska – skrzypce historyczne, Michał Tyrański – trąbka naturalna, Michał Juszczak – skrzypce historyczne, Ewa Witczak – viola da gamba oraz Paweł Pawłowicz – klawesyn.

 

W piątek 4 maja wystąpi znana bydgoska sopranistka Mariola Rybicka-Miccio, która zaprezentuje przy wtórze organ pieśń ,,Ave Maria” według różnych interpretacji kompozytorskich.

 

W sobotę 5 maja usłyszymy natomiast chór ,,Cantus Cordis” z parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Chór koncertuje już od 1998 roku, stąd też może się poszczycić ciekawą tradycją.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski
  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas