Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAkademia Muzyki Dawnej zainauguruje VIII koncerty Maryjne z Różą

Akademia Muzyki Dawnej zainauguruje VIII koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 kwiecień 2018 13:17

W czwartek 3 maja, pierwszy raz zabrzmią Koncerty Maryjne z Różą w ramach VIII edycji, ku czci Matki Boskiej Pięknej Miłości, patronki Bydgoszczy. Tegorocznym motywem przewodnim koncertów będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, co dość mocno wpisuje się w całą tradycję tych koncertów.

 

Geneza chwalenia Matki Bożej w bydgoskiej katedrze sięga bowiem lat 20-tych, gdy bydgoskie chóry przychodziły spontanicznie śpiewem dziękować Opatrzności za powrót Bydgoszczy do Polski w dniu 20 stycznia 1920 roku. W tym roku będziemy również w sposób szczególny dziękować za niepodległą Polskę.

 

Po wybuchu II wojny światowej koncerty na bardzo długo zostały zaniechane. Dopiero 8 lat temu Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy postanowiło ją reaktywować, przez co powstał bardzo ciekawy przegląd chórów z Bydgoszczy i regionu. Pojawiają się również artyści z innych części kraju, zaś same Koncerty Maryjne z Różą odwiedzają inne miasta. W tym roku ponownie patronatu nad koncertami udzieliło Narodowe Centrum Kultury w Warszawie i Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp. Jan Tyrawa. Cieszymy się również, iż przy tym dziele możemy być ponownie obecni jako Portal Kujawski.

 

Wszystkie koncerty odbywać będą się bezpośrednio po wieczornej Mszy Świętej, około godziny 18:30. Niektórzy artyści będą ubogacać dodatkowo oprawę Mszy Świętej.

 

3 maja – 18:30

Jak już wspomnieliśmy, na inauguracje zagra Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej, muzycy grający na starych instrumentach upowszechniający muzykę z XVI i XVII wieku. W ubiegłym roku ich koncert wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Skład zespołu: Elżbieta Izdebska – sopran, Maria Mateja – sopran, Natalia Tyrańska – skrzypce historyczne, Michał Tyrański – trąbka naturalna, Michał Juszczak – skrzypce historyczne, Ewa Witczak – viola da gamba oraz Paweł Pawłowicz – klawesyn.

 

W piątek 4 maja wystąpi znana bydgoska sopranistka Mariola Rybicka-Miccio, która zaprezentuje przy wtórze organ pieśń ,,Ave Maria” według różnych interpretacji kompozytorskich.

 

W sobotę 5 maja usłyszymy natomiast chór ,,Cantus Cordis” z parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Chór koncertuje już od 1998 roku, stąd też może się poszczycić ciekawą tradycją.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne w Polsce w 2020 roku

  Pandemia COVID-19 namieszała w kalendarzu imprez lekkoatletycznych, przesuwając rozpoczęcie sezonu. 19 sierpnia na stadionie Zawiszy odbędzie się II Memoriał Ireny Szewińskiej, najważniejsze zawody w polskim kalendarzu na 2020 roku. Już dzisiaj pojawiła się zapowiedź próby pobicia rekordu Polski w biegu na 2000 metrów, który jest nieruszony od blisko dwóch dekad.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Województwo wspomoże finansowo imprezy w gminach o najwyższej frekwencji

  Marszałek województwa Piotr Całbecki i przewodnicząca Sejmiku Województwa Elżbieta Piniewska zapowiadają przekazanie po 20 tys. zł na wsparcie organizacji wydarzenia kulturalnego lub rozrywkowego, dla gmin w których w najbliższą niedzielę frekwencja wyborcza będzie największa. To kolejne działania mające na celu promowanie frekwencji.

 • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

  W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

Wiadomości z regionu