Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 luty 2019 00:00
Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne Fot: European Parlament

W lutym Parlament Europejski debatował nad programem pobudzania transportu śródlądowego NAIDES. Grupę ECR w tej debacie reprezentował europoseł Kosma Złotowski, który uzależniał rozwój żeglugi od środków finansowych jakie skieruje Komisja Europejska na jej pobudzanie.

 

- Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, która będzie łączyła potencjał żeglugi śródlądowej oraz innych środków transportu. Przyszłość to multimodalność, zwłaszcza porty i terminale przeładunkowe, gdzie towary transportowane drogami wodnymi będą mogły być odbierane i transportowane dalej ciężarówkami i koleją- mówił europoseł Złotowski, wskazując na potrzebę zlokalizowania jednego z takich terminali w Bydgoszczy - Chciałbym, aby jeden z takich multimodalnych terminali powstał w Bydgoszczy, która znajduje na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 a także w najbliższym sąsiedztwie korytarzy Bałtyk - Adriatyk oraz Morze Północne – Bałtyk.

 

Europoseł podkreślał - Transport śródlądowy zasługuje na więcej uwagi z naszej strony, a kolejna perspektywa budżetowa jest doskonałą okazją, aby znalazło się na ten cel także więcej pieniędzy dla państw członkowskich.

 

W sieci transportowej TEN-T przyjętej uchwałą Parlamentu Europejskiego i Rady z 2013 roku Bydgoszcz funkcjonuje w korytarzu Bałtyk-Adriatyk jako węzeł sieci uzupełniającej, łączący transport kolejowy z śródlądowym. Wykorzystanie potencjału dróg wodnych E40 i E70 będzie wymagało dużych nakładów na inwestycje, plan takich działań ma polski rząd, ale gdyby pojawiły się większe fundusze z Unii Europejskiej, chociażby ze wspomnianego programu NAIDES, inwestycje te mogłyby być szybciej realizowane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS
  • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

    Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

    Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas