Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 luty 2019 00:00
Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne Fot: European Parlament

W lutym Parlament Europejski debatował nad programem pobudzania transportu śródlądowego NAIDES. Grupę ECR w tej debacie reprezentował europoseł Kosma Złotowski, który uzależniał rozwój żeglugi od środków finansowych jakie skieruje Komisja Europejska na jej pobudzanie.

 

- Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, która będzie łączyła potencjał żeglugi śródlądowej oraz innych środków transportu. Przyszłość to multimodalność, zwłaszcza porty i terminale przeładunkowe, gdzie towary transportowane drogami wodnymi będą mogły być odbierane i transportowane dalej ciężarówkami i koleją- mówił europoseł Złotowski, wskazując na potrzebę zlokalizowania jednego z takich terminali w Bydgoszczy - Chciałbym, aby jeden z takich multimodalnych terminali powstał w Bydgoszczy, która znajduje na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 a także w najbliższym sąsiedztwie korytarzy Bałtyk - Adriatyk oraz Morze Północne – Bałtyk.

 

Europoseł podkreślał - Transport śródlądowy zasługuje na więcej uwagi z naszej strony, a kolejna perspektywa budżetowa jest doskonałą okazją, aby znalazło się na ten cel także więcej pieniędzy dla państw członkowskich.

 

W sieci transportowej TEN-T przyjętej uchwałą Parlamentu Europejskiego i Rady z 2013 roku Bydgoszcz funkcjonuje w korytarzu Bałtyk-Adriatyk jako węzeł sieci uzupełniającej, łączący transport kolejowy z śródlądowym. Wykorzystanie potencjału dróg wodnych E40 i E70 będzie wymagało dużych nakładów na inwestycje, plan takich działań ma polski rząd, ale gdyby pojawiły się większe fundusze z Unii Europejskiej, chociażby ze wspomnianego programu NAIDES, inwestycje te mogłyby być szybciej realizowane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

  • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

    W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

    Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas