Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZłotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 luty 2019 00:00
Złotowski zabiega o port w Bydgoszczy i środki na drogi wodne Fot: European Parlament

W lutym Parlament Europejski debatował nad programem pobudzania transportu śródlądowego NAIDES. Grupę ECR w tej debacie reprezentował europoseł Kosma Złotowski, który uzależniał rozwój żeglugi od środków finansowych jakie skieruje Komisja Europejska na jej pobudzanie.

 

- Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, która będzie łączyła potencjał żeglugi śródlądowej oraz innych środków transportu. Przyszłość to multimodalność, zwłaszcza porty i terminale przeładunkowe, gdzie towary transportowane drogami wodnymi będą mogły być odbierane i transportowane dalej ciężarówkami i koleją- mówił europoseł Złotowski, wskazując na potrzebę zlokalizowania jednego z takich terminali w Bydgoszczy - Chciałbym, aby jeden z takich multimodalnych terminali powstał w Bydgoszczy, która znajduje na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 a także w najbliższym sąsiedztwie korytarzy Bałtyk - Adriatyk oraz Morze Północne – Bałtyk.

 

Europoseł podkreślał - Transport śródlądowy zasługuje na więcej uwagi z naszej strony, a kolejna perspektywa budżetowa jest doskonałą okazją, aby znalazło się na ten cel także więcej pieniędzy dla państw członkowskich.

 

W sieci transportowej TEN-T przyjętej uchwałą Parlamentu Europejskiego i Rady z 2013 roku Bydgoszcz funkcjonuje w korytarzu Bałtyk-Adriatyk jako węzeł sieci uzupełniającej, łączący transport kolejowy z śródlądowym. Wykorzystanie potencjału dróg wodnych E40 i E70 będzie wymagało dużych nakładów na inwestycje, plan takich działań ma polski rząd, ale gdyby pojawiły się większe fundusze z Unii Europejskiej, chociażby ze wspomnianego programu NAIDES, inwestycje te mogłyby być szybciej realizowane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Niespodzianka w Okręgowym Pucharze Polski. Zawisza odpada w IV rundzie

    Kilka tygodni temu byliśmy świadkami fenomenalnego pojedynku w finale Okręgowego Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego, gdy we Włocławku dopiero w rzutach karnych Unia Janikowo pokonała Zawiszę Bydgoszcz. Był to pojedynek III ligowca z IV ligowcem, w którym zespół o klasę wyższy wygrał o włos. Zawisza w finale edycji 2020/2021 już jednak nie zagra.

    Etykiety: piłka nożna
  • 9 kolejka IV ligi nie namieszała w czubie tabeli. Nerwowo było na Gdańskiej

    Liderem po 9 kolejkach jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 22 punktów, ale ten klub ma jeden mecz rozegrany więcej od rywali z dalszych miejsc. Kolejne lokaty zajmują: Lider Włocławek, Zawisza Bydgoszcz (po 20 punktów) i Sportis Łochowo z 19 punktami. Kolejna Wda Świecie ma do Sportisu 4 punkty straty. Wszystkie wymienione kluby swoje spotkania w 9 kolejce wygrały.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu