Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

W Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 23:38

Od kilku lat Polski Komitet Narodowy ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) organizuje tzw. szkoły letnie, w trakcie których przyszli konserwatorzy zabytków mogą pogłębiać wiedzę praktyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się za tydzień w Bydgoszczy, a poświęcona będzie zagadnieniu ochrony dziedzictwa techniki. Zagadnienie to pojawi się pierwszy raz w ramach letnich szkół.

Bydgoszcz może się poszczycić w tym zakresie praktycznymi realizacjami. Najbardziej widowiskowym działaniem było stworzenie w dawnych obiektach fabryki nitrogliceryny Exploseum przez Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego. W ostatnich latach karierę robi natomiast Szlak Dziedzictwa Przemysłowe TeH20. Letnia Szkoła odbędzie się przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Muzeum Okręgowego oraz wsparciu Miasta Bydgoszczy.

 

- Letnia Szkoła ICOMOS służy przede wszystkim podnoszeniu kompetencji młodych i przyszłych uczestników działań konserwatorskich, czy służbie ochrony zabytków – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, dyrektor Muzeum Okręgowego Leszek Woźniak.

 

- To jest pierwsza edycja poświęcona dziedzictwu techniki. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ chcemy się promować od tej strony i pokazywać co my tutaj mamy, jaki posiadamy zasób i jak sobie z nim – kolokwialnie – radzimy – podkreśla Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego z Exploeseum.

 

Partnerem tegorocznej szkoły będzie również Szlak TeH20 - To jest ogromna radość, że Szlak TeH20 został do tego przedsięwzięcia zaproszona. Jesteśmy wręcz bardzo wzruszenie, dlatego że przez ostatnie lata obserwujemy ogromny progres w zakresie zainteresowania dziedzictwem technicznym – zaznacza Kinga Puchowska, koordynatorka szlaku - Bardzo się cieszymy, że ta tematyka budzi coraz większe zainteresowanie w całym kraju.


Szkoła letnia rozpocznie się w przyszłą środę, 28 sierpnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Sondaż: Polacy popierają karanie za nienoszenie maseczek

  Przeglądając wpisy w mediach społecznościowych można odnieść wrażenie, że wzrasta sceptycyzm co do nakazu noszenia maseczek. Jak jednak pokazuje badanie wykonane przez United Surveys dla Dziennika Gazeta Prawna oraz RMF FM, aż 80% ankietowanych popiera nakładanie mandatów za nienoszenie maseczek w sklepach oraz w komunikacji publicznej.

  Etykiety: covid19
 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

Wiadomości z regionu