Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

W Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 23:38

Od kilku lat Polski Komitet Narodowy ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) organizuje tzw. szkoły letnie, w trakcie których przyszli konserwatorzy zabytków mogą pogłębiać wiedzę praktyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się za tydzień w Bydgoszczy, a poświęcona będzie zagadnieniu ochrony dziedzictwa techniki. Zagadnienie to pojawi się pierwszy raz w ramach letnich szkół.

Bydgoszcz może się poszczycić w tym zakresie praktycznymi realizacjami. Najbardziej widowiskowym działaniem było stworzenie w dawnych obiektach fabryki nitrogliceryny Exploseum przez Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego. W ostatnich latach karierę robi natomiast Szlak Dziedzictwa Przemysłowe TeH20. Letnia Szkoła odbędzie się przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Muzeum Okręgowego oraz wsparciu Miasta Bydgoszczy.

 

- Letnia Szkoła ICOMOS służy przede wszystkim podnoszeniu kompetencji młodych i przyszłych uczestników działań konserwatorskich, czy służbie ochrony zabytków – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, dyrektor Muzeum Okręgowego Leszek Woźniak.

 

- To jest pierwsza edycja poświęcona dziedzictwu techniki. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ chcemy się promować od tej strony i pokazywać co my tutaj mamy, jaki posiadamy zasób i jak sobie z nim – kolokwialnie – radzimy – podkreśla Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego z Exploeseum.

 

Partnerem tegorocznej szkoły będzie również Szlak TeH20 - To jest ogromna radość, że Szlak TeH20 został do tego przedsięwzięcia zaproszona. Jesteśmy wręcz bardzo wzruszenie, dlatego że przez ostatnie lata obserwujemy ogromny progres w zakresie zainteresowania dziedzictwem technicznym – zaznacza Kinga Puchowska, koordynatorka szlaku - Bardzo się cieszymy, że ta tematyka budzi coraz większe zainteresowanie w całym kraju.


Szkoła letnia rozpocznie się w przyszłą środę, 28 sierpnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas