Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

W Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 23:38

Od kilku lat Polski Komitet Narodowy ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) organizuje tzw. szkoły letnie, w trakcie których przyszli konserwatorzy zabytków mogą pogłębiać wiedzę praktyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się za tydzień w Bydgoszczy, a poświęcona będzie zagadnieniu ochrony dziedzictwa techniki. Zagadnienie to pojawi się pierwszy raz w ramach letnich szkół.

Bydgoszcz może się poszczycić w tym zakresie praktycznymi realizacjami. Najbardziej widowiskowym działaniem było stworzenie w dawnych obiektach fabryki nitrogliceryny Exploseum przez Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego. W ostatnich latach karierę robi natomiast Szlak Dziedzictwa Przemysłowe TeH20. Letnia Szkoła odbędzie się przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Muzeum Okręgowego oraz wsparciu Miasta Bydgoszczy.

 

- Letnia Szkoła ICOMOS służy przede wszystkim podnoszeniu kompetencji młodych i przyszłych uczestników działań konserwatorskich, czy służbie ochrony zabytków – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, dyrektor Muzeum Okręgowego Leszek Woźniak.

 

- To jest pierwsza edycja poświęcona dziedzictwu techniki. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ chcemy się promować od tej strony i pokazywać co my tutaj mamy, jaki posiadamy zasób i jak sobie z nim – kolokwialnie – radzimy – podkreśla Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego z Exploeseum.

 

Partnerem tegorocznej szkoły będzie również Szlak TeH20 - To jest ogromna radość, że Szlak TeH20 został do tego przedsięwzięcia zaproszona. Jesteśmy wręcz bardzo wzruszenie, dlatego że przez ostatnie lata obserwujemy ogromny progres w zakresie zainteresowania dziedzictwem technicznym – zaznacza Kinga Puchowska, koordynatorka szlaku - Bardzo się cieszymy, że ta tematyka budzi coraz większe zainteresowanie w całym kraju.


Szkoła letnia rozpocznie się w przyszłą środę, 28 sierpnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czy czeka nas w polskiej polityce nowa jakość?

  Przed ślubowaniem parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, aby w tej kadencji, która się rozpoczyna właśnie dzisiaj, unikać radykalnego języka. Kilkadziesiąt minut później na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (będzie to zatem kontynuacja na tej funkcji) w stosunku 235 za, do 11 przeciw (posłowie Konfederacji) i 134 głosach wstrzymujących (pozostałe kluby opozycyjne). Jak skomentował to marszałek senior Antoni Macierewicz, wybór marszałka przy takim stosunku głosów dawno nie miał miejsca.

  Etykiety: Sejm RP
 • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

  Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas