Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

W Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 23:38

Od kilku lat Polski Komitet Narodowy ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) organizuje tzw. szkoły letnie, w trakcie których przyszli konserwatorzy zabytków mogą pogłębiać wiedzę praktyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się za tydzień w Bydgoszczy, a poświęcona będzie zagadnieniu ochrony dziedzictwa techniki. Zagadnienie to pojawi się pierwszy raz w ramach letnich szkół.

Bydgoszcz może się poszczycić w tym zakresie praktycznymi realizacjami. Najbardziej widowiskowym działaniem było stworzenie w dawnych obiektach fabryki nitrogliceryny Exploseum przez Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego. W ostatnich latach karierę robi natomiast Szlak Dziedzictwa Przemysłowe TeH20. Letnia Szkoła odbędzie się przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Muzeum Okręgowego oraz wsparciu Miasta Bydgoszczy.

 

- Letnia Szkoła ICOMOS służy przede wszystkim podnoszeniu kompetencji młodych i przyszłych uczestników działań konserwatorskich, czy służbie ochrony zabytków – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, dyrektor Muzeum Okręgowego Leszek Woźniak.

 

- To jest pierwsza edycja poświęcona dziedzictwu techniki. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ chcemy się promować od tej strony i pokazywać co my tutaj mamy, jaki posiadamy zasób i jak sobie z nim – kolokwialnie – radzimy – podkreśla Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego z Exploeseum.

 

Partnerem tegorocznej szkoły będzie również Szlak TeH20 - To jest ogromna radość, że Szlak TeH20 został do tego przedsięwzięcia zaproszona. Jesteśmy wręcz bardzo wzruszenie, dlatego że przez ostatnie lata obserwujemy ogromny progres w zakresie zainteresowania dziedzictwem technicznym – zaznacza Kinga Puchowska, koordynatorka szlaku - Bardzo się cieszymy, że ta tematyka budzi coraz większe zainteresowanie w całym kraju.


Szkoła letnia rozpocznie się w przyszłą środę, 28 sierpnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas