Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 lipiec 2020 19:14
To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W piątek 31 lipca na Jasną Górę weszła 16 piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej – dzisiaj było to około 200 osób, ale we wcześniejszych dniach było to po kilkadziesiąt osób dziennie, z uwagi na ograniczanie rozpowszechniania COVID-19. Pielgrzymi zmieniali się w poszczególnych grupach codziennie.

Stwierdzenie, że to była inna pielgrzymka było dzisiaj dość powszechne, ale też obudziła wśród tych, którzy planowanie okresu rozpoczynali od uwzględnienia ostatnich 11 dni lipca na pielgrzymowanie. Stad też popularne stało się pielgrzymowanie duchowe, którego główną częścią była szczególna codzienna modlitwa i uczestnictwo we Mszy Świętej w swojej parafii. Codziennie inni pielgrzymi pojawiali się na szlaku, a po przejściu dziennego szlaku wracali do Bydgoszczy – ci co dojeżdżali w ostatnie dni, mieli do przejechania najpierw ponad 200 km, aby przejść ich kilkadziesiąt, a potem znowu wracać – co było na pewno jakiś poświęceniem. Zrezygnowanie z noclegów na trasach miało utrudnić kontakt pielgrzymów z osobami trzecimi, aby w ten sposób nie przenosić pomiędzy społecznościami wirusa COVID-19. Na ostatni dzień przybyło pielgrzymów znacznie więcej, dla wielu był to kolejny epizod w tegorocznej pielgrzymce.

 

 

 

- Zastanawialiśmy się, czy będą ludzie chętni. A tu się okazało, że chętnych było tak dużo, że czasami trzeba było powiedzieć: przepraszamy, mamy już pełno, może inny dzień, albo inaczej, albo zwyczajnie duchowo – powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry ks. Krzysztof Klóska, kierownik pielgrzymki. Szacuje się, że w tegorocznym pielgrzymowaniu, pomimo napotkanej trudności, wzięło łącznie około 500 osób.

 

W środę na Jasną Górę powinna dotrzeć piesza pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która rownież pielgrzymuje rotacyjnie. Biorą w niej udzial pielgrzymi z Kujaw, na inaugurację z Gniezna pielgrzymkę poprowadzili patnicy z Inowrocławia i z Kruszwicy - warto wspomnieć, że przez te miasta na Kujawach przechodzila bydgoska pielgrzymka)

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury
 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu