Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 lipiec 2020 19:14
To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W piątek 31 lipca na Jasną Górę weszła 16 piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej – dzisiaj było to około 200 osób, ale we wcześniejszych dniach było to po kilkadziesiąt osób dziennie, z uwagi na ograniczanie rozpowszechniania COVID-19. Pielgrzymi zmieniali się w poszczególnych grupach codziennie.

Stwierdzenie, że to była inna pielgrzymka było dzisiaj dość powszechne, ale też obudziła wśród tych, którzy planowanie okresu rozpoczynali od uwzględnienia ostatnich 11 dni lipca na pielgrzymowanie. Stad też popularne stało się pielgrzymowanie duchowe, którego główną częścią była szczególna codzienna modlitwa i uczestnictwo we Mszy Świętej w swojej parafii. Codziennie inni pielgrzymi pojawiali się na szlaku, a po przejściu dziennego szlaku wracali do Bydgoszczy – ci co dojeżdżali w ostatnie dni, mieli do przejechania najpierw ponad 200 km, aby przejść ich kilkadziesiąt, a potem znowu wracać – co było na pewno jakiś poświęceniem. Zrezygnowanie z noclegów na trasach miało utrudnić kontakt pielgrzymów z osobami trzecimi, aby w ten sposób nie przenosić pomiędzy społecznościami wirusa COVID-19. Na ostatni dzień przybyło pielgrzymów znacznie więcej, dla wielu był to kolejny epizod w tegorocznej pielgrzymce.

 

 

 

- Zastanawialiśmy się, czy będą ludzie chętni. A tu się okazało, że chętnych było tak dużo, że czasami trzeba było powiedzieć: przepraszamy, mamy już pełno, może inny dzień, albo inaczej, albo zwyczajnie duchowo – powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry ks. Krzysztof Klóska, kierownik pielgrzymki. Szacuje się, że w tegorocznym pielgrzymowaniu, pomimo napotkanej trudności, wzięło łącznie około 500 osób.

 

W środę na Jasną Górę powinna dotrzeć piesza pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która rownież pielgrzymuje rotacyjnie. Biorą w niej udzial pielgrzymi z Kujaw, na inaugurację z Gniezna pielgrzymkę poprowadzili patnicy z Inowrocławia i z Kruszwicy - warto wspomnieć, że przez te miasta na Kujawach przechodzila bydgoska pielgrzymka)

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu