Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 31 lipiec 2020 19:14
To była pielgrzymka inna niż wcześniejsze Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W piątek 31 lipca na Jasną Górę weszła 16 piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej – dzisiaj było to około 200 osób, ale we wcześniejszych dniach było to po kilkadziesiąt osób dziennie, z uwagi na ograniczanie rozpowszechniania COVID-19. Pielgrzymi zmieniali się w poszczególnych grupach codziennie.

Stwierdzenie, że to była inna pielgrzymka było dzisiaj dość powszechne, ale też obudziła wśród tych, którzy planowanie okresu rozpoczynali od uwzględnienia ostatnich 11 dni lipca na pielgrzymowanie. Stad też popularne stało się pielgrzymowanie duchowe, którego główną częścią była szczególna codzienna modlitwa i uczestnictwo we Mszy Świętej w swojej parafii. Codziennie inni pielgrzymi pojawiali się na szlaku, a po przejściu dziennego szlaku wracali do Bydgoszczy – ci co dojeżdżali w ostatnie dni, mieli do przejechania najpierw ponad 200 km, aby przejść ich kilkadziesiąt, a potem znowu wracać – co było na pewno jakiś poświęceniem. Zrezygnowanie z noclegów na trasach miało utrudnić kontakt pielgrzymów z osobami trzecimi, aby w ten sposób nie przenosić pomiędzy społecznościami wirusa COVID-19. Na ostatni dzień przybyło pielgrzymów znacznie więcej, dla wielu był to kolejny epizod w tegorocznej pielgrzymce.

 

 

 

- Zastanawialiśmy się, czy będą ludzie chętni. A tu się okazało, że chętnych było tak dużo, że czasami trzeba było powiedzieć: przepraszamy, mamy już pełno, może inny dzień, albo inaczej, albo zwyczajnie duchowo – powiedział w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry ks. Krzysztof Klóska, kierownik pielgrzymki. Szacuje się, że w tegorocznym pielgrzymowaniu, pomimo napotkanej trudności, wzięło łącznie około 500 osób.

 

W środę na Jasną Górę powinna dotrzeć piesza pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która rownież pielgrzymuje rotacyjnie. Biorą w niej udzial pielgrzymi z Kujaw, na inaugurację z Gniezna pielgrzymkę poprowadzili patnicy z Inowrocławia i z Kruszwicy - warto wspomnieć, że przez te miasta na Kujawach przechodzila bydgoska pielgrzymka)

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • Wojewoda: Sytuacja jest bardzo poważna

  W środę w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 1216 nowych zachorowań na COVID-19, w poniedziałek było to 1,5 tys. - Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 • Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym Apel wojewody Mikołaja Bogdanowicza

  Terapia osoczem może uratować życie pacjentom chorym na koronawirusa. Wiele osób potrzebuje takiej pomocy. Osocza nie da się wyprodukować. Mogą je oddać tylko ozdrowieńcy, którzy wytworzyli przeciwciała, dzięki którym sami wygrali z chorobą. Niestety, z powodu ogromnego zapotrzebowania na ten drogocenny lek, osocza zaczyna brakować. W związku z tym, z ważnym apelem wystąpił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wiadomości z regionu