Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozwój roweru miejskiego wstrzymany przez pandemię

Rozwój roweru miejskiego wstrzymany przez pandemię

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 październik 2020 09:44
Rozwój roweru miejskiego wstrzymany przez pandemię Fot: Bogusław Białas

Sobota 31 października będzie ostatnim dniem w tym sezonie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, wraz z którym kończy się umowa Bydgoszczy z operatorem systemu BikeU Pierwotnie planowano rozpisać wieloletni przetarg, który uwzględniłby plany rozwoju BRA o kolejne stacje, chociażby zapowiadane w dzielnicach zachodnich, po zakończeniu modernizacji ulicy Grunwaldzkiej. Epidemia COVID-19 te plany jednak krzyżuje, bowiem spada zainteresowanie rowerem miejskim mieszkańców, takie tendencje odczuwają wszystkie duże miasta, które prowadziły rowery miejskie.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zamiast nowej wieloletniej umowy chce przedłużyć funkcjonowanie BRA o rok, do końca października 2021 roku, wówczas jak sytuacja epidemiczna się unormuje, można będzie pomyśleć o nowej wieloletniej umowie. Jak informuje ZDMiKP przepisy nie pozwalają jedna powierzyć tego zadania dotychczasowemu operatorowi na rok bez przetargu. Stąd też miasto zachęca firmę BikeU do niedemontowania swojej infrastruktury stacji, zaś na rok będzie ogłoszony przetarg. Można odnieść wrażenie, że firma BikeU z racji rozłożonej infrastruktury na terenie Bydgoszczy, będzie miała ułatwioną sytuację w przetargu.

 

Firma BikeU wygrała przetarg na obsługę systemu od 2018 roku, BRA działa w Bydgoszczy natomiast od 2015 roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu