Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław przegrywa z lex developer

Inowrocław przegrywa z lex developer

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 15 maj 2020 00:13

Lex developer to potoczna nazwa specustawy z 5 lipca 2018 roku, która miała przyśpieszyć inwestycje mieszkaniowe, pozwalając realizować je wbrew zapisom w planach miejscowych, zgodę na to musi wyrazić jedynie rada gminy. Jak pokazuje praktyka decyzje radnych można jednak dalej podważać.

 

W kwietniu ubiegłego roku szczecińska firma wystąpiła z wnioskiem o budowę zespołu budynków wielorodzinnych oraz budynku handlowo-usługowego przy ulicy Solnej w Inowrocławiu. Rada Miejska po przeanalizowaniu wniosku 27 czerwca podjęła decyzję, w której odmówiła zgody na lokalizację inwestycji mieszkaniowej. Głównym argumentem było nieplanowanie w dokumentach planistycznych inowrocławskiego samorządu zabudowy mieszkaniowej w tym miejscu.

Szczecińska firma decyzję inowrocławskich radnych zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten 3 grudnia 2019 roku stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej. Wyrok uzyskał prawomocność w ostatnim czasie, dlatego 12 maja został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, tym samym uchwała Rady Miejskiej z 27 czerwca wypadła z obiegu prawnego.

 

Przede wszystkim, wbrew poglądowi Rady Miasta zawartemu w uzasadnieniu zaskarżonej uchwały, przedmiotowa inwestycja nie jest sprzeczna ze zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – czytamy w uzasadnieniu wyroku WSA - Ocena organu jest zatem powierzchowna a nadto nie zawiera dostatecznego uzasadnienia, jakimi motywami kierowała się rada gminy podejmując uchwałę odmowną wobec wniosku dotyczącego konkretnej inwestycji mieszkaniowej, na konkretnym terenie, w zakresie zabezpieczenia lokalnych potrzeb mieszkaniowych, czy ewentualnego ich deficytu oraz potrzeb i możliwości rozwoju gminy wynikające z ustaleń studium.

 

W praktyce Rada Miejska w Inowrocławiu będzie musiała podjąć decyzję w sprawie wnioskowanej inwestycji przy ulicy Solnej jeszcze raz oraz zapłacić szczecińskiej firmie ponad 700 zł kosztów sądowych.

 

WSA orzeka różnie

Dwukrotnie wnioski złożone w trybie spec ustawy ,,lex developer” odrzuciła Rada Miasta Bydgoszczy. Obie uchwały inwestorzy zaskarżyli do WSA, w przypadku jednej sprawy zapadł już wyrok korzystny dla bydgoskiego samorządu (jeszcze nieprawomocny).

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu