Jesteś tutaj: HomeInowrocławCiech dalej zainteresowany kupnem solanki od Solino. Na stole setki milionów złotych

Ciech dalej zainteresowany kupnem solanki od Solino. Na stole setki milionów złotych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 02 listopad 2022 16:34

Należące obecnie do PKN Orlen Inowrocławskie Kopalnie ,,Solino” są głównym dostarczycielem solanki na potrzeby produkcyjne koncernu Ciech, który posiada kluczowe dla siebie zakłady na terenie Kujaw. Umowy zakładają współpracę do 2026 roku, ale ostatnio w komunikacie inwestycyjnym Ciech poinformował, że trwają rozmowy, aby je przedłużyć do 2035 roku.

Ciech SA informuje, że 27 października podpisało z IKS Solino Term Scheet w sprawie warunków dostaw solanki w kolejnych latach. Term Scheet to wstępne spisanie warunków inwestycyjnych, w tym wypadku Ciech SA chce zainwestować w IKS Solino do 2026 roku około 232 mln zł na pozyskiwanie solanki, jednocześnie planuje przedłużyć współpracę do przynajmniej 2035 roku.

 

Można to zrozumieć w taki sposób, że Ciech zainwestuje w możliwości pozyskiwania solanki przez Solino, jednocześnie chcąc odbierać produkt końcowy na potrzeby swojej produkcji. Term Scheet to wstępne porozumienie, stąd też strony będą prowadzić dalsze negocjacje, które dotyczyć będą już bardziej szczegółowych kwestii, chociażby konkretnych inwestycji.

 

IKS Solino należący do PKN Orlen oprócz produkcji solanki zajmuje się też eksploatacją strategicznych dla bezpieczeństwa państwa magazynów paliw, z wykorzystaniem technologii solankowej. Grupa Ciech SA posiada w powiecie inowrocławskim dwa ważne zakłady sodowe wykorzystujące solankę: Soda Mątwy w Inowrocławiu oraz Janikosoda w Janikowie.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu