Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrymas z Rabinem otworzyli wspólnie lapidarium

Prymas z Rabinem otworzyli wspólnie lapidarium

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 10 marzec 2023 14:44
Prymas z Rabinem otworzyli wspólnie lapidarium Fot: UM Inowrocław

W biblijnej księdze proroka Habakuka zapiano ,,kamień ze ściany zawoła”, te słowa w językach: polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim wołać będą teraz z Lapidarium zlokalizowanym przy ulicy Libelta w Inowrocławiu. Lapidarium to najprościej mówiąc miejsce wspominające społeczność żydowską.

Uroczystego otwarcia Lapidarium w Inowrocławiu dokonał prymas abp. Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Lapidarium powstało na terenie należącym do parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, więc wymagało dogania się między kościołami. W przeszłości – od 1886 roku w tym miejscu mieścił się cmentarz żydowski, który został zniszczony podczas II wojny światowej przez Niemców.

 

- Dzisiejszy dzień jest dla mnie wielką radością. Możemy się spotkać i wspólnie oddać część naszym siostrom i braciom, którzy żyli na tej kujawskiej ziemi i wspólnie z nami budowali jej dobro, cierpieli i tutaj umierali – mówił abp. Wojciech Polak.

nowrocławskie lapidarium nawiązuje w swojej formie do jerozolimskiej Ściany Płaczu. W środku bryły pozostawiono wąską szczelinę, przez którą przebija światło. Na macewach widoczne są imiona dawnych mieszkańców tej ziemi: Ahron, Awraham, Cwi Hirsz, Ejdel, Jaakow, Jehuda, Josef, Meir, Miriam, Mosze, Rachel, Riwka, Sara i wiele innych. Za ścianą i w gabionach złożono setki małych fragmentów macew.

 

Uroczystość odsłonięcia Lapidarium dopełniła wystawa plenerowa o inowrocławskich Żydach przygotowana przez Muzeum im. Jana Kasprowicza.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu