Jesteś tutaj: HomeInowrocławCiech testował lokomotywę wodorową PESA. To kolejny zainteresowany klient

Ciech testował lokomotywę wodorową PESA. To kolejny zainteresowany klient

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 15 listopad 2023 12:18

Pierwszym nabywcom opracowanej przez PESA pierwszej lokomotywy wodorowej w Europie jest PKN Orlen. Duże zainteresowanie tym produktem wyrażają też inne podmioty logistyczne, w tym Ciech Cargo należący do Grupy Ciech. Testy prowadzone były na bocznicach w Inowrocławiu.

W czwartek 9 listopada na terenie bocznicy kolejowej w Inowrocławiu, należącej do Grupy Ciech odbyły się testy pierwszej manewrowej lokomotyw wodorowej w Polsce. Testowana lokomotywa SM42-6Dn została wyprodukowana przez PESA Bydgoszcz. Zbiorniki lokomotywy mieszczą 175 kg wodoru, a w skład systemu trakcyjnego wchodzą również dwa ogniwa paliwowe, z których każde ma moc 85kW, bateria oraz cztery silniki trakcyjne. To pierwsza tego typu lokomotywa wodorowa w Europie, dopuszczona do eksploatacji przez polski Urząd Transportu Kolejowego.

 

- Z punktu widzenia PESA mamy dwa powody do satysfakcji: - po pierwsze kolejny klient jest zainteresowany naszą SM42-6Dn, a po drugie na testach na bocznicy w Inowrocławiu lokomotywa, w ramach normalnej pracy manewrowej, pociągnęła z prędkością 10 km/h 43 wagonowym składem z bruttem powyżej 2 200 ton w jeździe ciągłej, potwierdzając swoje wysokie parametry eksploatacyjne. – podkreślił Maciej Grześkowiak, dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji PESA.

 

- CIECH Cargo stawia sobie za cel prowadzenie działalności w sposób odpowiedzialny dążąc do redukcji śladu węglowego. Testując nowoczesną technologię wodorową nie tylko chcemy zadbać o środowisko, ale również podnieść standard pracy Naszych pracowników, który obok bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem. Jesteśmy przekonani, że Nasza współpraca z PESA Bydgoszcz i innowacyjne podejście pozwoli na osiągnięcie kolejnego sukcesu i rozwój firmy. – powiedział Maciej Kempski, członek zarządu CIECH Cargo.

 

W Grupie CIECH został powołany specjalny zespół pod przewodnictwem Macieja Kempskiego, członka zarządu Ciech Cargo, który ma zbadać zasadność wykorzystania technologii wodorowej przy wykonywaniu prac manewrowych na bocznicach w Inowrocławiu i Janikowie.

Doświadczenia z przeprowadzonych testów będą wykorzystane przez Ciech Cargo przy podejmowaniu decyzji o wymianie eksploatowanych od wielu lat spalinowych lokomotyw manewrowych na inne nowoczesne lokomotywy, a przez producenta na kolejnych etapach rozwoju technologii wodorowej.

 

Ciech Cargo podobnie jak wielu przewoźników towarowych boryka się z wyzwaniem wymiany starych wysłużonych lokomotyw, ciekawą alternatywą stają się w tym wypadku produkty wodorowe. Ciech Cargo zatrudnia około 280 pracowników.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Wiadomości z regionu